První den byly na programu štafety žen, ve kterých Česká republika vybojovala jedenácté místo. Nejlepší Českou byla v závodě Eva Puskarčíková. Ta sice zajela svůj úsek na trati za 21:53,1 minuty (nejrychlejší Vítková 20:21,1), ale na střelnici měla jen jedno opravné dobíjení.

„Měl jsem před závodem velké obavy. Vloni jsme nedokončili jedinou štafetu. Jedenácté místo není žádný zázrak, ale nejedná se ani o propadák. Pochvalu si zaslouží obě nejmladší. Výborně střílela Eva a podobně kvalitně i Lea. Obě jsou ale zatím běžecky pomalejší. Eva nejvíc ztrácela na technických úsecích, obě některé sjezdy plužily, a tím zaostávaly,“ konstatoval trenér žen Jindřich Šikola.

Pořadí v cíli: 1. Rusko 1:19:32,0 (0+13); 2. Norsko +5,9 (2+11); 3. Francie +1:06,4 (2+12) … 11. ČR +5:43,0 (0+12).

Mužské kvarteto mělo štafety na programu o den později. Ve čtvrtek se na startu představilo to nejsilnější, co má trenér Ondřej Rybář k dispozici. Klukům ale příliš nepřálo počasí. Nakonec z toho bylo deváté místo.

Podobné podmínky, co měli muži v Oberhofu tentokrát, panovaly na stejném místě také v loňském roce. To ale skončila šafeta na třetím místě. Stejné sestavě Zdeněk Vítek, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr prudké větrné poryvy komplikovaly střelecké představení. Právě oba nejlepší, Soukup jednou a Šlesingr dokonce dvakrát, museli na trestné kolo. Nejpřesnější mušku z českého týmu předvedli Moravec s Vítkem, oba dobíjeli shodně vstoje třikrát. Celkově nejlepší výkon z českého kvarteta odvedl Moravec. Vzdor nachlazení před startem běžel nejrychleji Šlesingr. Dost možná, že na zvolené tempo doplatil při poslední střelecké položce. Historického štafetového vítězství ve SP dosáhli Italové De Lorenzi, bratři Windischovi a Hofer před Rusy a Švédy.

„Spokojeni být nemůžeme. Možná, kdybychom nedali tři trestná kola, ale na nic se nevymlouváme. Takový je biatlon, když potká počasí nanic. Škoda jen, že právě Boušek (Michal Šlesingr) pokazil poslední střeleckou položku. V dalekohledu jsem viděl, že měl stojku udělat jinak, než předvedl. Mohl si ji víc pohlídat. Měl sice hodně složitý počasí, ale závodník jeho formátu to měl zvládnout líp. Sám říkal, že toho měl už na střelnici plný zuby,“ konstatoval trenér Rybář.

Pořadí v cíli: 1. Itálie 1:30:49,1 (0+5); 2. Rusko +6,1 (2+13); 3. Švédsko +32,7 (0+6) … 9. ČR +3:39,2 (3+14).

V pátek bojovaly ženy o body ve sprintu. Ty nakonec získala jen Veronika Vítková, momentálně nejlepší česká žena ve Světovém poháru. Obsadila 27. místo, když netrefila dva terče, po jednom v každé položce a za vítězkou Magdalenou Neunerovou z Německa zůstala o necelé dvě a půl minuty. Předvedený výkon znamená pro Veroniku cenných 14 bodů do průběžné klasifikace SP, nicméně bohužel i to, že se do nedělního závodu s hromadným startem neklasifikovala zhruba o deset vteřin.

„S dnešním sprintem jsem celkem spokojená, i když jsem trochu zklamaná, protože mi chybělo jen pár vteřinek na nedělní závod s hromadným startem. Docela dobře se mi běželo, ale na střelnici potřebuju trochu štěstí, nespadly mi dvě úplně těsné rány,“ říká Veronika Vítková o svém výkonu ve sprintu.

Pořadí v cíli: 1. Neunerová (GER) 22:27,6 (0+0); 2. Domračevová (BLR) +37,3 (0+1); 3. Zajcevová (RUS) +43,4 (0+0) … 27. Vítková +2:22,8 (1+1); 67. Johanidesová +4:47,5 (1+1); 83. Tomešová 6:16,6 (3+2).

Sobotní sprint mužů nejlépe sedl Šlesingrovi, v desetikilometrovém závodě obsadil slušné deváté místo. Mohl však bojovat o stupně vítězů. Ostatní Češi finišovali až za čtvrtou desítkou.

„Michal Šlesingr dnes rozjel závod velice dobře, po prvním okruhu se pohyboval na třetím místě. Když pak ležku odstřílel čistě, bylo na dobrý výsledek zaděláno. Sice ve druhém okruhu běžecky ztratil. Stojku ale odstřílel v rytmu, třetí rána však těsně minula, škoda. S nulou by Boušek bojoval o pódium,“ říká asistent trenéra Aleš Lejsek.

„Cítil jsem se líp v kopcích, bohužel to pořád není ono na rovinkách. Tady je navíc ta příjezdovka na stadion zatraceně dlouhá a většinou proti větru, tam jsem trpěl. Na střelnici jsem rád za ležku, že se mi podařilo dobře vyhodnotit podmínky a dát ji čistě i po náročném nástřelu, kdy nám podmínky ztěžovala mlha. Dnes jsem spokojený, sice jsem jednou těsně minul ve stojce, ale i tak je to solidní výsledek. Lyže byly dnes také velmi dobře připravené a sníh o poznání skluznější než při štafetě, kdy jsem se na trati dost potrápil. Snad se tedy začínám po krátkém výpadku mezi svátky rozjíždět,“ dodal na svou adresu Šlesingr.

Pořadí v cíli: 1. Peiffer (GER) 25:57,5 (1+0); 2. S. Fourcade (FRA) +1,1 (0+0); 3. Usťjugov (RUS) +4,8 (0+0) … 9. Šlesingr +38,8 (0+1); 47. Holubec +2:06,9 (0+1); 57. Moravec +2:25,6 (3+1); 71. Soukup 2:51,5 (1+4).

Zatímco z českých žen se do nedělního závodu s hromadným startem nekvalifikovala žádná závodnice, mezi muži se představili hned dva borci Soukup a Šlesingr.

Michal Šlesingr nedokázal navázat na dobrý výsledek ze sprintu a skončil se třemi chybami na 22. místě. Jeho kolega Soukup měl o chybu víc, ale skončil na 19. místě. Navíc Soukup patřil mezi nejlepší běžce, když měl desátý nejrychlejší čas na trati.

Pořadí v cíli: 1. Birnbacher (GER) 38:34,6 (0 chyb); 2. Fourcade (FRA) +24,3 (1); 3. Svendsen (NOR) +29,6 (3) … 19. Soukup +1:25,3 (4); 22. Šlesingr +1:53,4 (3).

S přispěním Jana Doležala