Biatlonové mistrovství světa v Poklujce odstartovalo ve středu 10. února kvůli koronaviru bez diváků. Slovinští organizátoři původně doufali, že by do areálu pustili alespoň 500 fanoušků denně, ale Mezinárodní biatlonová unie uvedla, že budou závody bez lidí u trati a na tribunách.

Boje o medaile začaly smíšenými štafetami. Česko  reprezentovali Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Markéta Davidová, Lucie Charvátová.

Češi se od úvodu pohybovali ve druhé desítce. Osmé místo, které je tradičně považované za hranici úspěchu, či neúspěchu, bylo propastně vzdálené. Moravec dvakrát dobíjel a předával osmnáctý. Krčmář si sice o několik míst polepšil, jenže vše pokazil střelbou vestoje, při níž mu hrozilo trestné kolo, a byl šestnáctý.

Situaci zachraňovala Davidová

Češka tradičně předváděla rychlý běh, tentokrát ho navíc podpořila i přesnou střelbou. Vleže minula jen jednou, vestoje byla čistá a posunula štafetu na deváté místo.

Po ní šla na řadu Charvátová. O jejím nasazením se vedly debaty. Na trati si zpravidla počíná skvěle, na střelnici ale bývá nevyzpytatelná. „Lucka je ale teď v dobré formě,“ věřil kouč Gjelland.

Charvátová se trestným kolům nevyhnula

Vleže to přitom vypadalo nadějně. Svou první střelbu Charvátová zvládla a držela deváté místo. Na druhé položce se však trápila a zamířila na dvě trestná kola. Propadla se tak na jedenáctou příčku, na které zůstala až do konce.

„První půlka byla výborná, druhá se mi moc nepovedla. Snažila jsem se týmu pomoct, jak to jen šlo, ale závěr byl obtížný,“ říkala Charvátová pro ČT. „Nevím, co se tam dělo, nepřišlo mi, že bych něco dělala špatně.“

„Nejen u Lucky na poslední položce, ale i u Michala Krčmáře při jeho stojce tam byly nedotažené rány, těžko to vrátíme zpátky, ale spokojeni určitě nejsme. Přitom po perfektním výkonu Markéty byla opravdu šance dostat se do osmičky," líčil trenér Ondřej Rybář.

Konečné pořadí do umístění českých reprezentantů:

1. Norsko 1:20:19,3 hod (0+11)
2. Rakousko +27,0 s (0+2)
3. Švédsko +30,6 (0+8)
4. Ukrajina +31,1 (0+8)
5. Francie +46,2 (1+10)
6. Itálie +58,9 (0+6)
7. Německo +1:04,9 min (0+11)
8. Kanada +2:06,0 (0+6)
9. RBU +2:11,4 (2+9)
10. Švýcarsko +2:38,5 (1+9)
11. Česko +3:00,0 (2+9)