Hned v prvním závodě svého programu, na 15 kilometrů volným stylem.

„Splnil jsem si cíl. Teď se můžu v klidu koncentrovat na cestu za zlatem,“ říkal potom dvaatřicetiletý hrdina. Už majitel stříbra z Turína 2006. Zkompletuje tady celou sbírku?

„Jsi bůh,“ objímal pak svého servismana Víta Fouska.

„Ne, ty jsi bůh,“ vracel mu jeho věrný parťák. „Lukáš si to vydřel, odvedl super práci,“ říkal pak ještě.
„Tady visela medaile nejvýš,“ ocenil ještě trenér Miroslav Petrásek.

Zlato získal Dario Cologna, 23letý švýcarský vítěz loňské Tour de ski i Světového poháru, na velké akci dosud bez medaile. A stříbro má veterán Pietro Piller-Cotrer. „Grande, Grande,“ křičeli Italové.

Norský tým zcela propadl, hlavní favorit her Petter Northug skončil až 41., nejlepší z nich Gjerdalen 28. „Pokud promazali, strašně se vožerou. A už se jim to tady nestane,“ glosoval český lyžař Martin Koukal práci 22členného týmu norských servismanů.

Hrozba rozměklé trati se naplnila. V noci teplota sice klesla dva dílky pod nulu, ale ráno v deset už bylo nad.

Pořadatelé raději neobvykle předsadili do startovní listiny 26 elitních jezdců za první desítku „předjezdců“. „Ale trať tady byla asi nejlepší, co tu jsme,“ říkal Koukal.
Bauer se držel na mezičasech okolo páté pozice, na medaili ztrácel už sedm vteřin.

„Byl jsem klidnej, přál jsem si, aby jel svoje,“ říkal Fousek. „Na pátém kiláku na mě padla krize, už jsem se s medailí loučil,“ dodal ale Bauer.

V závěru ztrácel síly Švéd Hellner, který startoval hned za Bauerem. Ale až v posledních stovkách metrů po sjezdu na stadion dokázal český bojovník stáhnout ještě necelé dvě vteřiny. „Byl jsem trošku silnější než on,“ říkal poté.

„Moc mi to pomůže, protože jsem měsíc nezávodil a nevěděl jsem, jak na tom jsem,“ rozpovídal se pak ještě Bauer.
„Je to velké povzbuzení, můžu to tady už jenom navýšit. A to pak bývá mnohem snazší.“

Můžeme se těšit.

Velmi slušně zajeli i ostatní čeští kandidáti běžecké štafety – 29. Jakš, který kus trati jel se zlomenou holí, a 43. Šperl.