Šampionátu v Bergamu se zúčastnilo pětatřicet světových federací a jablonecká mini výprava se v silné mezinárodní konkurenci rozhodně neztratila.

Nesplnila očekávání

Jediná žena v české výpravě Štěpánka Šindelářová, která startovala v Kata Wado-Ryu zaostala za očekáváním. Její výkon na MS patří k největším zklamáním jablonecké výpravy. Šindelářová nepostoupila ze základního kola a skončila předposlední, částečně doplatila na nevýhodné rozlosování, nastupovala jako 1. (podle 1. závodníka většinou rozhodčí nastavují svá kritéria), navíc hned v úvodu sestavy se dopustila drobné chyby.

Potvrdil formu

O mnoho lépe si vedl Patrik Černý, který startoval v Kata Wado-Ryu a v kumite -78 kg. V první kategorii Kata potvrdil dobrou formu a postoupil mezi šestnáct nejlepších, na finálovou osmičku ale nedosáhl a obsadil slušné 11. místo. V Kumite Černý vypadl v 1. kole s ruským soupeřem, který nakonec skončil třetí, zápas byl vyrovnaný, ale na lepšího a zkušenějšího protivníka neměl.

Nepřekročili stín

Třetí zástupce Kabu Jablonec Tomáš Lexa v Kata Wado-Ryu v kategorii jednotlivců nepřekvapil, byť sahal po postupu mezi nejlepších šestnáct. Nakonec skončil stupínek za postupovým místem. Další karatista Robert Musil v Kata Wado-Ryu nepřekročil svůj stín a podobně jako na loňském šampionátu nepostoupil do finálové osmičky, když skončil na dvanáctém místě. Ve 2. kole si zvolil velmi obtížnou katu – Kushnaku, během které se nevyvaroval jedné větší chyby, která ho tak pravděpodobně připravila o postup.

Krůček od medaile

Nejlepšího umístění v individuálním závodě dosáhl Martin Nožička v Kata Wado-Ryu, který obsadil čtvrté místo. „Stupně vítězů mi utekly o 0,2 bodu,“ litoval minimální ztráty na placku Nožička. Ten nakonec nestačil na suverénního Rusa Archipova a Italy Canta a Espostiho. „Útěchou mi může být, že jsem porazil loňského evropského šampiona Itala Lombardiho, který skončil až na 5. místě,“ sdělil Nožička.

Tým bronzový

A tak jedinou medaili pro jablonecké barvy vybojoval tým mužů v Kata Wado-Ryu ve složení Lexa – Musil – Nožička. Trio nezaváhalo, a v tvrdé konkurenci nejlepších světových týmů získalo třetí místo. „Nestačili jsme pouze na domácí italský tým a družstvo reprezentace Ruska, za kterým zaostal o pouhé 3 desetiny bodu (0,3),“ líčí průběh a ztrátu jeden z tria Nožička.