Už podvacáté ho čekalo devadesát kilometrů. A pořadatelé na věrného závodníka nezapomněli a odměnili jeho vytrvalost medailí. Na startovní listině bylo přes jedenáct tisíc závodníků.

Do cíle letošního závodu dojel spokojený, v elitní desítce, jako sedmý nejrychlejší. Ze začátku byla trať náročná. Na druhém kilometru totiž čekala na závodníky sjezdovka v délce dva a půl kilometru směrem nahoru. A navíc, jak potvrdil Stanislav Řezáč, start byl už v osm hodin ráno, což s většinou sportovců zamávalo. „Pak už jsme se srovnali a asi od dvacátého kilometru se jelo docela rychle. Byl jsem při chuti. Lyže mi šly dobře, dobře jsme namazali. Držel jsem se v hlavní skupině, chvílemi jsem se trhnul,“ popsal průběh devadesátikilometrového závodu jablonecký lyžař.

S laufaři si hrálo taky počasí. Několik dnů před závodem vládly mrazivé dny jako v České republice. V den závodu se všechno změnilo. „Pak se z dvaceti stupňů oteplilo na osm a začalo chumelit. To závodníci nemají moc rádi. Já jsem taky radši, když stopa jede,“ dodal k trase Stanislav Řezáč.

Připomenul také, že měl sebou velmi kvalitní tým, ve kterém nechyběl jeho otec, kamarádi, technici, kteří se mu starali o lyže a vytvořili mu výborné zázemí. „Závod jsem měl připravený velmi profesionálně,“ pochvaloval si laufař a dodal: „U takového závodu nikdy nevíte, jak dopadne. Deset kilometrů před cílem může být všechno jinak než pak v cíli. Riskovat na poslední patnáctce se tentokrát moc nedalo. Byl jsem rád, že jsem se v té skupině držel. Poslední tři čtyři kilometry se vždycky jede na doraz, každý jak může,“ potvrdil Řezáč.

„Porazil jsem ty nejlepší závodníky, kteří vedou průběžné pořadí. A od těch, kteří tentokrát dojeli přede mnou, mě dělilo pár vteřinek. Medaile byla na dohled. Jsem s výsledkem spokojený.“ Stanislav Řezáč má ještě v plánu startovat na Birkebeinerrennetu, jeho trasa měří „jen“ 54 km a jede se v norském Rena-Lillehammeru. Ale sezóna pro něj ani tímato závodem nekončí. Pomyšlí ještě na účast v dalších závodech seriálu Visma Ski Classics. „Určitě ještě tři týdny sezóna potrvá. A pak se ještě uvidí,“ dodal spokojený laufař.

Muži: 1. Nygaard (Nor./Santander) 4:24:36,8, 2. Impola (Švéd./Serneke) -1,8, 3. Hoelgaard (Nor./Koteng) -3,6, …7. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -5,6,

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen (Nor./Santander) 1080 b., 2. Nygaard 988, 3. Pedersen (Nor./BN Bank) 944, …20. Řezáč 350.