Na seznamu obětí letecké katastrofy figuruje také jméno Ruslana Saleje, běloruské hokejové legendy, se kterou se osobně setkal liberecký florbalista Matěj Klucho v roce 2009.

V Liberci hrajete sice florbal, ale jste velký fanda hokeje. Jak vás zasáhla středeční tragická událost?

Je to tak, hokej patří od mala k mému nejoblíbenějšímu sportu, zejména pak NHL. Osobně si myslím, že tato tragédie musela zasáhnout jednoduše každého. Proto já sám jako velký milovník hokeje smutním nadvakrát. Kromě skvělých hráčů přišel hokejový svět o skvělé osobnosti. A český hokej o tři mistry světa, poctivé pracanty Rachůnka, Marka a Vašíčka.

V roce 2009 jste se setkal s běloruským hráčem Ruslanem Salejem, který také při nehodě zahynul. Jak vzpomínáte na setkání s ním?

Byli jsme tehdy v Denveru na NHL. Setkání s Ruslanem bylo sice krátké, nicméně velmi ochotně se s námi vyfotil a rozdal podpisy. Navíc se zajímal i odkud vlastně jsme, jak jsme se do Denveru dostali a jak dlouho tu budeme. Působil přitom velmi mile, lidsky, ne tak, jak je u některých dnešních „hvězd“ v některých sportech zvykem.

Na den vašeho setkání určitě jen tak nezapomenete. Měl jste možnost se osobně setkat i s někým dalším, například českými hráči, kteří při nehodě zahynuli?

Bohužel ani jednoho jsem osobně nepotkal. Většinu pamatuji z národního mužstva, Rachůnka a Vašíčka pak z NHL. Jejich ztráta je o to víc bolestivější, neboť si každý vybaví mistrovský šampionát v roce 2010.

Ve středu večer se na hodně místech v České republice rozhořely svíčky na památku zesnulých hokejistů. Udělal jste něco podobného?

Svíčku jsem sice nezapálil, nicméně truchlím jako všichni ostatní. Za deset dní startuje naše florbalová liga, tak předpokládám, že se s kluky dohodneme například na černých páskách a případné minutě ticha. Je to velká ztráta pro celý sport.

Když ještě zavzpomínáte na rok 2009 a návštěvu Denveru, tak jaký moment vám nejvíce utkvěl v paměti?

Byli jsme v Denveru téměř dva týdny a těžko vypíchnout jeden konkrétní zážitek. Viděli jsme tři fantastické duely NHL, potkali na třicítku hráčů včetně největších hvězd. Nakoupili jsme spoustu suvenýrů týmu. Takže těžko vybrat jednu konkrétní věc.

Matěj Klucho se do Denveru dostal díky fanklubu Colorada Avalanche, který založil slovenský hokejový příznivec David Púchovský v roce 2006. Zprvu byl Klucho jako běžný člen, ale později nabídl Púchovskému pomoc při psaní článků a sumářů ze zápasu Colorada, neboť s psaním článků má zkušenosti z libereckého florbalového týmu. Postupem času se Klucho vypracoval na pozici šéfa české složky fanklubu a díky tomuto postavení mohl v roce 2009 čerpat klubové výhody na cestě do Denveru, takže získal vstupenky na zápasy a VIP vstup pro setkání s hráči, kde se potkal také se zesnulým Ruslanem Salejem. „Fakticky tuto práci dělám zadarmo, ovšem když si pomyslím, že díky tomu jsem si splnil svůj sen, dělám to rád,“ dodal Matěj Klucho.