Na trať mohli vyrazit rodiče s dětmi či závodníci s domácími mazlíčky. Nakonec se podařilo vybrat přes 30 tisíc korun a peníze pomohou zajistit bezplatné sociální poradenství či psychologickou podporu pro nemocné a jejich blízké, které v libereckém Centru Amelie nabízí. Tyto služby jsou důležitou součástí péče, kterou není reálné vždy získat v samotných zdravotnických zařízeních. Komplexní péči doplňují i o různé aktivizační činnosti jako je například plavání, trénink paměti či zdravotní cvičení.

Akce proběhla pod záštitou náměstkyně primátora města Jablonec nad Nisou pro oblast humanitní Janou Hamplovou. „Velice ráda spojuji příjemné s užitečným. A může-li účast v běžeckém závodu kolem naší krásné přehrady pomoci dobré věci, je to přesně ten druh akce, která má a vždycky bude mít moji podporu,“ podotkla náměstkyně.

Jablečná slavnost na železnobrodském Bělišti.
FOTO: Na železnobrodském Bělišti voněla Jablečná slavnost. Děti si užily zábavu

Nezisková organizace Amelie je doposud jedinou organizací v kraji, která komplexní a bezplatnou psychosociální podporu nemocným a jejich blízkým odborně poskytuje. Cílem organizace je, aby svými službami doplnila fungující zdravotnickou péči o nemocné a zabránila tak sociálnímu vyloučení onkologicky nemocných a jejich blízkých. Onkologické onemocnění provází tabu a negativní stereotypy, které komplikují přístup k léčbě a životu s rakovinou, včetně komunikace s nemocnými i jejich blízkým.

Z běhu se zároveň stal Memoriál Petry Kuntošové. Tvář liberecké Amelie náhle zemřela a účastníci běhu měli příležitost zapálit čajovou svíčku kousek od startu na její počest.