Historicky první zlatou medaili z mistrovství Evropy v plavání přivezla česká reprezentantka Petra Chocová z maďarského Debrecínu, kde zvítězila ve finále 50 m prsa v novém českém rekordu! „Přiznám, že, ještě teď tomu nemohu uvěřit," řekla v exkluzivním rozhovoru pro Deník letos 26letá rodačka z České Lípy.

Petro, můžete prozradit, jaké byly, nebo ještě budou, oslavy?
Menší oslavu jsme udělali už v Debrecenu s reprezentací a tu rodinnou stihneme teď v týdnu, ještě před odletem na závody do Portugalska.

Cítila jste se před šampionátem na to, že byste mohla získat zlato, a nebo jste byla spíše skeptická?
Já jsem vůbec neodjížděla na šampionát s medailovými ambicemi. Na medaili jsem začala pomýšlet teprve až po semifinále padesátky. Mým hlavním cílem bylo finále, zaplavat český rekord na 50 metrů prsa a přiblížení se k osobnímu rekordu na prsařské stovce. Teď si uvědomuji, že mi to vlastně všechno vyšlo, ba co víc, dopadlo to ještě mnohem lépe. (úsměv)

Zlato z mistrovství Evropy je bezesporu váš největší úspěch v kariéře. Nebo si víc ceníte nějakého jiného sportovního úspěchu z minulých let?
Ne, ne, tohle je rozhodně ten absolutně největší úspěch, kterého jsem zatím dosáhla. Moc si toho cením, ale stále tomu pořád nemůžu nějak uvěřit…

Co na toto senzační prvenství říkali vaši rodiče a blízcí? Hlavně váš otec musel mít asi velikou radost, že?
Myslím si, že všem mým blízkým ukápla slzička štěstí, stejně jako mně. Určitě je to pro ně taky neuvěřitelný a já jsem moc ráda, že jsou šťastní se mnou.

Vypadá to, že před olympiádou máte parádní formu. Zdravotní problémy s rameny tedy již ustoupily?
Od té doby, co se o mě nyní stará pan doktor Marcel Staša, mám rameno stále pod kontrolou a kdykoliv něco potřebuji, pomůže mi. To rameno do olympiády prostě vydržet musí. Ať chce nebo nechce.

Poslední otázka: jak bude vypadat váš program v následujících dnech a týdnech?
Ve čtvrtek odlétám na závody do Portugalska, pár dní po návratu mě čeká vysokohorské soustředění v Arménii, potom možná závody v Litvě, soustředění na Mallorce, mistrovství republiky a pak olympiáda. No, je toho dost, ale těším se, že nebudu stále jen na jednom místě a budu mít změny.