Za účasti kompletní domácí špičky se ve středu v Harrachově uskuteční mistrovství České republiky jednotlivců v severské kombinaci.

Hlavním aspirantem na titul je Pavel Churavý, česká jednička uplynulých dvou let a celkově sedmý v konečném pořadí tohoto ročníku Světového poháru. Jeho největšími soupeři budou reprezentační kolegové Tomáš Slavík a Miroslav Dvořák. Všichni tři jsou členy Dukly Liberec.

Churavý se role favorita nezříká, i když připouští, že na konci dlouhé olympijské sezony mnoho sil nezbývá.

„Už je to lepší, ale bezprostředně po příletu z Vancouveru na Světový pohár do Lahti jsem se cítil dost špatně. Únava, dlouhá cesta a časový posun se tam podepsaly na výkonech.

Teď o víkendu v Oslu šla forma zase o něco nahoru. Nejdůležitější závody sezony už mám naštěstí za sebou, ale český titul bych rád vybojoval. Mám pocit, že ten poslední jsem získal v roce 2002. Určitě to však bude těžké - myslím, že ostatní kluci se v Harrachově pořádně namotivují,“ svěřuje se Pavel Churavý, který bude mít v areálu svůj tajný trumf – fandící rodinu i s malým synkem Fanouškem.

Obhájcem titulu je Miroslav Dvořák, ale zlato dobil v roce 2008. V minulé sezoně totiž musel být šampionát v Harrachově kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám – především silnému větru – zrušen. „Na startu se objeví všichni reprezentanti, což je důkazem toho, že domácímu vrcholu přikládáme velký význam a že se chceme důstojně rozloučit s úspěšnou sezonou.

Ta byla opravdu náročná a domnívám se, že zvítězí ten, kdo si v ní uchoval nejvíce sil a navíc mu bude přát i štěstí.

Poněkud handicapovaná však bude trojice Jančík, Havránek, Vodseďálek, která ze závodu Kontinentálního poháru ve finském Kuusamu zahájila přesun mikrobusem až v neděli v podvečer,“ říká reprezentační trenér Luděk Šablatura.

Pořadatelé z Dukly Liberec a Ski klubu Liberec věnují přípravám mistrovství republiky maximální pozornost.

Sněhové podmínky jsou ideální, můstek i dvoukilometrový běžecký okruh výborně připravené. „Zpočátku jsme se báli oteplení, ale v posledních dnech nás kromě hustého sněžení zlobí především silný vítr. Věříme však, že jeho poryvy budou postupně slábnout a ve středu se šampionát bez problémů uskuteční. V posledních čtyřech letech jsme ho kvůli nepřízni počasí museli hned dvakrát zrušit, tak to snad letos dopadne dobře. Pokud vítr neohrozí zdraví závodníků, určitě se závodit bude,“ slibuje ředitel závodu Michal Georgiev.

Program mistrovství České republiky v Harrachově začne 17. března na můstku K90 zkušebním kolem v 10 hodin, hned po něm následuje soutěžní kolo. Běžecká část na dvoukilometrovém okruhu odstartuje ve 13 hodin.