"Jezdilo se únikovými východy, po zapnutých eskalátorech včetně průjezdu prázdným obchodem," vysvětlil za spolupořadatele Martin Bauer ze Sundisku. Úkolem závodníků bylo dostat se co nejrychleji ze startu do cíle a hlavně zvládnout závěrečný drop - čtyřmetrový skok z visuté plošiny na speciální dopad - z prvního parta do přízemí.

Extrémní downhill tohoto typu se konal vůbec poprvé v Evropě.

„Nejtěžší závod, co jsem v Česku jel,“ uznal Lukáš Měchura z Ústí, neortodoxní sjezdař, který se však jako poslední vešel do Top 5. „Mám radost, že jsem se mezi sjezdaři vytáhnul, užil jsem si to na max,“ zářil vyznavač bikrosu a fourcrossu.

Hned po startu čekalo na borce únikové schodiště s mezipatrem a otočkou o 180 stupňů. Na úvodní pasáž navazoval technický úsek v kavárně následovaný sprintem po ochozu třetího patra. Po sérii dvou eskalátorů přišel seskok do cíle o patro níž. Pořádný hukot, co říkáte?

„Největší záludnost? Úzký zatáčky a kluzký dlaždičky. Náročný byl drop do cíle, na něm se první čtyři borci zlomili,“ líčil Měchura. Ten měl zase problém s přehazovačkou. „Naštěstí mě zachránil mechanik z ústeckýho Swisu.“

Závodu se zúčastnilo na čtyřicet vybraných nejlepších závodníků z Čech Moravy i Slovenska. Do prvního kola postoupilo z kvalifikace 37 závodníků, do druhého kola postupovalo 20 nejlepších. "Samotného finále se od půl šesté zúčastnilo deset nejrychlejších bikerů v čele s Michalem Prokopem, naším asi nejznámějším jezdcem," uvedl Bauer.

Atmosféra ve finále gradovala. V bouřlivé divácké kulise prosvištěl půlkilometrovou trať nejrychleji Michal Prokop, který od operace ruky závodil poprvé po čtyřech měsících.

Závody o přestávkách doplňovala exhibice v biketrialu, při nichž došlo i na přeskok osmi ležících osob v řadě, či překonávání překážek z palet. Akce vyvrchilila na závěrečné afterparty v nově otevřeném klubu Vlak na vysokoškolských kolejích, jejíž součástí bylo i vyhlášení vítězů a předání prizemoney ve výši třicet tisíc korun.

Akce Downmall přilákala do obchodního domu Delta mnoho fanoušků - diváků a příznivců tohoto sportovního odvětví i rodin s dětmi, kteří vytvořili fantastickou atmosféru při průjezdech jednotlivých bikerů. Pořadatelé z občanského sdružení Downtown tak připravili i dle mínění některých jezdů naprosto ojedinělý sportovní zážitek, který nemá v České republice obdoby.

"Díky dobré spolupráci s Obchodním centrem Delta je pravděpodobné, že se závody budou příští rok znovu opakovat. Další podobnou akci mohou diváci vidět v červenci v Jablonci nad Nisou, kde se uskuteční 2. ročník závodu Down town - průjezd bikerů městem," uzavřel Bauer.

Výsledky:
1. Michal Prokop, 1981, čas: 00:30.639
2. Filip Polc, 1982, Polcer team, čas: 00:30.643
3. Rostislav Štencel, 1980, Maxcursor, čas: 00:31.856