Judo je v Jablonci slavným sportem. Svěřenci zdejšího oddílu vozí jedno ocenění za druhým. Sami ale trénují, kde se dá, v současné době se připravují v budově jablonecké sokolovny. „Už léta voláme po důstojných prostorech. Judo funguje v Jablonci přes 60 let a nikdy jsme neměli úplně své prostory. Věřím, že to už klapne,“ sdělil místopředseda klubu Roman Polák.

VŠE PŘIPRAVENO

Město má na opravu objektu včetně spojovacího krčku pravomocné stavební povolení. „Je také zpracován nejvyšší stupeň projektové dokumentace,“ připomněl náměstek primátora Jakub Chuchlík. Naposledy se otázka haly pro judisty dostala na přetřes na podzim roku 2017, kdy Ministerstvo školství vypsalo program dotací na výstavbu podobné infrastruktury.

Město však tehdy se žádostí neuspělo. V podstatě stejný program spustilo ministerstvo na konci října letošního roku. A tak budou jablonečtí zastupitelé schvalovat podání žádosti o dotaci podruhé. Dokumentace je hotová více než dva roky, stačí tedy žádost jen podat.

Požadavky judistů jsou trochu specifické. Se zázemím mají potíže už od 60. let minulého století. Několikrát se stěhovali. V 90. letech například z dřevěného objektu pod Střelnicí do tělocvičny, která je nyní už ale také zbouraná. Pokud by našli zázemí u haly, získali by nejen dvě tělocvičné plochy.

K dispozici by měli také sociální zázemí, šatny, místo na klubovou činnost či posilovnu a rehabilitaci v sousedství. Jablonečtí judisté i přes problémy se zázemím sbírají ocenění. „Jen během letošního roku jsme se zúčastnili bezmála 50 závodů ve všech kategoriích včetně zahraničních evropských pohárů. Nejúspěšnější jsou dorostenci a dorostenky,“ uvedl předseda klubu Michael Man.

STĚHOVÁNÍ TATAMI

S judem koketovali nadšenci v Jablonci už od začátku 50. let minulého století. Organizovaný klub Judo vznikl v Jablonci pod názvem Spartak Rýnovice v roce 1954. Oddíl měl skvělé zázemí v dnes zdevastovaném „zámečku“ Schlarafie u autobusového nádraží, odkud musel po několika letech odejít.

„Byla to tehdy mnohaletá kalvárie stěhování oddílu z místa na místo, která skutečně prověřila lásku judistů ke svému sportu, neboť každé stěhování znamenalo začínat znovu,“ vzpomněl dlouholetý funkcionář a trenér Dieter Brůžek, který letos oslavil 75. narozeniny.

„Závody pořádáme v hale u přehrady, stěhujeme tatami, platíme nájemné. Chtěli bychom svoji judistickou halu, kde budou žíněnky položené nastálo,“ povzdechl si už před téměř dvěma lety jeden za zakladatelů jabloneckého juda Zdeněk Blažek.