Lyžaři dostali zelenou! Na jabloneckém kolečku se o víkendu konaly mezinárodní závody. „Dostali jsme výjimku od Ministerstva zdravotnictví, abychom mohli uspořádat mezinárodní třídenní FIS závody,“ uvedl jejich ředitel Jan Hásek.

Sníh zatím vydržel

První den do stop vyjeli sprintéři. „Jeli skatem za poměrně ideálních podmínek. Druhý den byl na programu skatový závod na zkrácené trati 3,7 kilometrů. Závody se jely na 5, 7,5 a taky 10 a 15 kilometrů, takže některé vzdálenosti dojížděli podle délky trati na okruhu 3,7,“ řekl ředitel závodu k jeho organizaci.

Poslední den absolvovali závodníci ještě klasiku na dvoukilometrovém okruhu. A ředitel druhý den správně předpovídal, že okruh je vysněžený umělým sněhem a určitě vydrží. Jinak ale na jabloneckém kolečku pocítili rychlý úbytek sněhu. Za týden ho odtálo víc jak půl metru.
Do Jablonce dorazili také zahraniční závodníci, především ze sousedního Polska.

Zlato hned první den

„A v neděli startoval také černoch z Keni. Ten ale bydlí v Bruntále,“ řekl šéf závodu. K nejlepším jabloneckým závodníkům z pořadatelského oddílu patřil starší dorostenec Jiří Tuž. Ten vybojoval hned první den zlato ve sprintu. A v sobotním závodě mu nejvyšší stupeň pro vítěze unikl jen o tři desetiny vteřiny. Po dojezdu do cíle byl sice se svým výkonem spokojený, ale dodal: „Takový rozdíl, jen tři desetiny vteřiny, tak to mě přece jen hodně mrzí.“

Závod se na kolečku konal za dodržení všech opatření a nařízení. Pořadatelé kontrolovali příchozí, kteří museli mít potvrzení o negativním testu, respirátory byly samozřejmostí. A občerstvení fungovalo pouze přes výdejní okénko. Ředitel závodu Jan Hásek je zároveň trenérem zkušené laufařky Kláry Moravcové. Pro tu jsou prioritní dálkové běhy, ale v sobotu se představila také na kolečku a v závodě na 5 kilometrů volně dojela na druhém místě.

Klára jede Vasův běh

Její sezónu laufů také pandemie ovlivnila. Ale ještě nekončí. Má před s sebou několik významných startů. „Teď odjíždíme do Švédska na Vasův běh, který letos pojede také méně závodníků jako to bylo na Jizerské padesátce. Potom Kláru čekají další dva závody ve Švédsku, jeden na 54 kilometrů a za týden po tom ještě pojede „stovku“, informoval trenér.

Pojede také Hujerová

Tyto závody má jablonecká trojice již potvrzené. Dva dubnové jsou ještě s otazníkem. S Klárou a jejím trenérem pojede také Tereza Hujerová. Současná situace, kdy se nezávodí, poškodila Ski klub jako všechny ostatní týmy a kluby. „Žáci nemohou závodit vůbec, pro starší dorostence to byl teprve druhý závod v sezóně, pouze trénují. Přišli jsme o sponzory, mají starosti sami se s sebou. Částečné příjmy míváme z ubytování, které taky letos nelze nabízet. Není to nic růžového,“ zdůraznil Hásek.