Z II. ligy házenkářů sestoupil její tradiční účastník a rival Pragováků – tým Jiskry Mimoň. Zároveň také po ročním účinkování sestupuje i Liberec Handball. K nim se přidal, nikoli však kvůli sestupu, ale administrativnímu přeřazení do skupiny „jihozápad”, v uplynulém ročníku druhý Chodov JM Praha.
Chodov vystřídá ve skupině SVČ Chomutov, který dobrovolně opustil I. ligu (údajně z finančních důvodů). Postup z baráže o I. ligu se nepodařil Lounům – zaslouženě postoupila Plzeň-Košutka. Z regionálních lig postoupily Slavia Hradec Králové a Šroubárna Žatec.

A jak dopadl los soutěžního ročníku 2008/09? Pragováci zahajují soutěž dvěma utkáními v halách soupeřů a nebudou to mít snadné. Jedou do Havlíčkova Brodu a na Slavii Praha. Tady je dobré poznamenat, že Pragováci neměli na úvodní termín 6.-7. 9. domácí halu v Jablonci, ani azyl v Tanvaldu. Soupeř jim však vyšel vstříc a premiéru nového ročníku II. ligy tak absolvují na jeho palubovce v sobotu 6. září od 17.00 hodin.

Další program v domácím prostředí v jablonecké Corny SH u přehrady – hraje se vždy od 17.00 hodin v sobotních termínech, až na jednu nedělní výjimku:
20. 9. ELP - SKP Pardubice, 4. 10. ELP - Chomutov, 18. 10. ELP – Ústí nad Labem, 25. 10. ELP – Žatec, neděle 16. 11. ELP – Bělá pod Bezdězem.