Během týdne tratě nádherně vyschly, aby je pak lijáky proměnily v nekompromisní bahenní brouzdaliště. Další noční deště pravděpodobně odradily množství sportovních nadšenců a zapříčinily tak rekordně nízkou účast na letošním 4. ročníku. Dětský závod měl přesto v pochmurných dopoledních hodinách na startu osm mladých nadějí, které se víceméně úspěšně rvaly s nástrahami bahnitých tratí.

Pro většinu z nich to byla první a drsná zkušenost s tímto sportem. Nejrychleji se s podmínkami mezi těmi staršími vyrovnala dvojčata Drahotovic z Rumburka, z nichž úspěšnější byla tentokrát lepší cyklistka Anežka. Mezi dívky se dokázal vklínit na celkové druhé místo varnsdorfský J. Spurný.

Kategorii mladších vyhrál M. Švorc (celkově čtvrtý). Jedinou zástupkyní Liberecka, a tedy i mistryní Libereckého kraje v duatlonu staršího žactva se stala čistokrevná bikerka K. Růžičková z MS AUTO Česká Lípa (celkově pátá).

Hlavní závod odstartoval za příjemného počasí

I na něj se ale postavila jen necelá padesátka odhodlaných závodníků. Hlavní souboj (na tratích 5 km běhu, 16 km náročné cyklistiky a závěrečných 2,5 km běhu) probíhal zcela v režii bratrů Podrazilů, zkušených domácích bikerů. Lepším během se prosadil mladší Jirka, který se tak stal celkovým vítězem. Druhé místo bral Tomáš s velkým náskokem před orientačním běžcem T. Kolaříkem z Nového Boru.

Velkou osobností na startu byl český reprezentant v moderním pětiboji Martin Dvořák z Dukly Praha, ten však pro defekt závod nedokončil. U něžného pohlaví nebylo o vítězce pochyb. Kateřina Loubková (TT Cyklorenova Cvikov) neměla při neúčasti své sestry Ivany vážnější konkurenci a s přehledem zvítězila.

Nejpoutavější podívanou byl souboj o druhé místo

O druhé místo se odehrál asi nejzajímavější souboj celého dne (už opět za vydatného deště). Biatlonistka M. Balatková (Josefův Důl) bok po boku bojovala se cvikovskou atletkou Š. Šebelkovou a povedlo se jí odtrhnout na náskok dvaceti sekund až v závěrečných běžeckých stovkách metrů.
Nejlepším juniorem a mistrem Liberecka v dorostu se stal talentovaný D. Kubík z Varnsdorfu.

V kategorii M30 si nejlépe vedl T. Kolařík (OK Nový Bor) před A. Verbou (TT Cyklorenova Cvikov). Kategorii M40 ovládl P. Suchý před V. Zemlerem (oba TT Cyklorenova Cvikov) a v M50 zvítězil M. Balatka (Jablonec nad Nisou). Ve štafetách byli nejrychlejší Jendové Kumsta (běžec) se Strožem (biker) před dvojicí V. Šáfr – A. Zárybnický (všichni Kerda team) a M. Németh – Chotětovský (TT Cyklorenova Cvikov).

Vyhlášení vítězů a bohatá tombola, to byl závěr propršeného a bahnitého Varnsdorfského Bartys duatlonu. V příštím roce se již bude opět konat klasický terénní triatlon, doufejme, že v přijatelném normálním letním počasí.