„Takhle to dál nejde,“ řekl si Jirka Sucharda a začal běhat. A ne sám. Samotného ho to ale nebavilo. „Hledal jsem lidi, se kterými bych si chodil zaběhat. Pak přišla nabídka a možnost zúčastnit se konkurzu na Matony Free Run kouče. Viděl jsem v tom příležitost dát dohromady skupinku lidí a zase začít. Tak jsem do toho šel,“ vzpomíná na začátky svého běžeckého koučování Jirka Sucharda.

Úspěšný hráč Nové Vsi u Jablonce nad Nisou, Pavel Türk, patřil v době své fotbalové slávy k obávaným střelcům gólů v celém kraji.
Je libo pumelici? Pavel Türk střílel i levou

Konkurz vyhrál. A teď už tři roky připravuje pro veřejnost na facebookových stránkách nabídku pohodového běhání v přírodě. „Nejdřív na první výběh přišlo osm lidí, převážně z rodiny, abych tam nebyl sám,“ vzpomínal na začátky s úsměvem. Pak se ale začali nabalovat další zájemci. „Cílem je hlavně vyčistit si hlavu a v pohodě si zaběhat v kolektivu. Kdo běhá sám, často se vymlouvá na počasí, čas a jiné důvody. Ale když víte, že na vás někde čeká parta stejných nadšenců, tak prostě vyrazíte. Je to motivace jak pro mne, tak pro ostatní. A funguje to výborně,“ vysvětluje běžecký nadšenec.

Jiří Sucharda je v Jablonci koučem pětikilometrových výběhů do okolí, kterých se může zúčastnit každý, kdo si chce prostě zaběhat. Má tréninky připravené tak, aby je zvládl každý, kdo přijde. Shromažďují se kolem něco jak úplní začátečníci, tak už zkušení běžci. Nezapomíná na rozklusání, rozcvičení, běžeckou abecedu. A s těmi zkušenějšími se pak soustřeďuje i na výběhy kopců, techniku běhu, na běhy po rovinkách a taky na správné dýchání. „Snažím se lidi naučit, aby běhali co nejúsporněji, aby se vyvarovali zranění a hlavně, aby jim to dělalo radost,“ vyjmenoval své úkoly zkušený trenér.

Nadějná atletka TJ LIAZ Jablonec Veronika Milotová má na sezónu velké plány.
Veronika trénovala až v Africe, laťku si dala vysoko

Dnes se za ním do Jablonce sjíždějí lidé z širokého okolí, chválí si výběhy s ním i další společné akce, které absolvují. Mají za sebou také už běžecké úspěchy. „Baví je závodit a to je velká motivace. Spolu se účastníme různých akcí. Přivítáme další. Více se o nás dozvědí na www.freeruns.cz,“ vzkazuje Jirka.