A že bylo na co koukat. Čtvrteční Iron fight night 4 byl zatím nejúspěšnější za dob svého konání.

Noc bojovníků si v Jablonci tradičně nechtějí nechat ujít nejen milovníci boxu, ale také krásné ženy, které své muže doprovází. Tento fakt je zřejmý hned, jak projdu vchodem na plochu, kde se obvykle konají nohejbalová utkání. Prostoru dominuje ring. Přicházím a vše už je v plném proudu. Hosté, kteří si připlatili sedí u stolů, které jsou rozmístěné kolem ringu. Jejich pohledy jsou hladové nejen po dobrotách, jako jsou minizákusky všech barev, řízečky, paštiky, zelenina nebo slané rolády, ale především po zápasnících v ringu.

Usedám vedle kamaráda na židli v zaplněném hledišti a přidávám se též k dychtivým pohledům. „Nezůstávej v rohu, makej, tak je to dobře,“ radí svému svěřenci trenér, který zůstává za provazy ringu. Podle programu proti sobě nastoupili Vojtěch Kochta z Iron Fighters, Tiger team a Michal Mezírka z Prahy. Leží na zemi a jeden buší do druhého. To můžou? „Zápasí v MMA do 75 kilo, což znamená, že mohou všechno, kopat, boxovat i druhého skolit na zem,“ vysvětluje mi kamarád po pravici, který má s boxem také zkušenosti.

Jablonec v Boleslavi neobstál
Jablonec v Boleslavi přišel o důležité body, i když byl lepší

Zhruba v polovině večera nastupují proti sobě i dvě dívky, jedna v modrém druhá v červeném. Zápasí v boxu. Pro oko diváka tento zápas není tak atraktivní. Smějí se používat jen ruce. Oproti mužům mají dívky o jeden doplněk navíc, a to helmu.

Mezi jednotlivými koly do ringu vkráčí sličná slečna v černém, která drží v ruce číslo. Čímž nás upozorňuje, v jakém jsou zápasníci kole. Celý zápas trvá zpravidla tři krát tři nebo tři krát dvě minuty.

Dívky to mají za sebou a ring přivítá ty nejtěžší bojovníky, alespoň váhově. Dle řevu a velkého potlesku diváků přichází místní favorit. Statný 102 kilogramový Láďa Kopal nastupuje proti Jindřichu Krajčovi z Brna. Láďa má v publiku neuvěřitelnou podporu.

Jeho soupeř je vyšší a větší váhy a dle informací má za sebou dvakrát více zápasů než Láďa. Boj je napínavý a Láďovi se zpočátku daří, dokonce svého soupeře dostal k zemi. Rozhodčí pak zápasníky postavil pro neaktivitu na zemi a to rozhodlo o dalším průběhu zápasu. Role se obrátily a sedmadvacetiletý bojovník skončil na zemi. „Přestože jsem prohrál, moc si vážím toho, že jsem zde mohl startovat. Moc jsem si užil, podpora lidí byla úžasná,“ řekl mi Láďa po zápase MMA nad sto kilo. Ľáďa mi taky prozradil, že při zápase ho údery nebolí, že je na to trénovaný. „Dnes se ale cítím dobitý,“ říká o den později.

V sobotu 23. února se v areálu Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova konal první program roku 2019 – masopust.
FOTO: V Dolánkách si užili masopust

Po MMA zápase nastupují už K1, což znamená že zápasníci mohou skoro vše, jen ne na zem. Tento souboj domácího Martina Valenty s Jakubem Grundbauerem má též rychlý spád. Martin jedním úderem dostává soupeře k zemi. Ten už nevstane a je třeba zdravotníků. Nikdo v sále snad ani nedýchá. Po pár minutách se naštěstí Jakub zvedá. Uleví si i Martin.

„Šel jsem do toho naplno, byl to povolený úder. Nemám však rád když se něco takového stane, jsem sportovec. Nerad vidím, když se něco někomu stane. Naštěstí pak byl soupeř v pořádku,“ řekl po zápase Martin Martin Valenta, který je spolupořadatelem Iron fight night. Jeho parťákeme je Alois Škeřík.

V ringu se dále vystřídali řečtí bojovníci, kteří s pokorou odcházejí. Dostali zkrátka na frak. Mezi vrcholné zápasy patřil ten poslední. Do ringu přichází Georgij Fibich, přezdívaný tančící rus. Nechápu. „Uvidíš, co bude v ringu dělat,“ odpovídá mi kamarád Tom, když v mé tváři četl otazníky.

Jenže jsem moc neviděla, zápas byl velmi rychlý. A polský protivník, který zpočátku vypadal zuřivě, špatně spadl a odnesla to ruka. Takže ani zde neprošli zápasníci všemi třemi koly.

Je konec. Tentokrát se nehrálo o žádné titulové zápasy. Bojovníci sbírali body, které jim pomohou při své cestě za Mistrovstvím světa.