„Jezdil jsem s kamarády na podobnou akci do Lovosic. Ale ta pak byla zrušená. Tak dlouho mě hecovali, abych něco podobného zorganizoval v Jablonci, až jsem se do toho, i když nejsem ani atlet, natož desetibojař, pustil,“ popsal historii atletického závodu pořadatel. Na Střelnici si poměřili síly kamarádi, přátelé, známí, zapojili se také manželky účastníků. Akce měla úžasnou atmosféru, všichni věděli, že nejde o profesionální výkony, ale o to zjistit, jak na tom jsou bývalí sportovci s fyzičkou.

Cílem není nejlepší výkon?
Chceme si hlavně v souladu se všemi pravidly své výkony poměřit a svoje osobní maxima třeba i překonat.

Jaké disciplíny na účastníky letošního ročníku čekají?
Jsme rozdělení na muže a ženy. První den začínáme stovkou, pak přijde koule, výška, dálka a končíme během na čtyři sta metrů. A v neděli pokračujeme dalšími pěti disciplínami, nejprve nás čeká běh na sto deset metrů překážek, pak tyčka, oštěp, disk a končíme během na patnáct set metrů.

Máte pro závodníky nějakou novinku nebo překvapení?
Ano. Protože nejsem desetibojař, ale spíš hospodského ražení, tak pro ně mám připravené ještě jedenácté kolo. A to se bude konat večer v hospodském zařízení.

Co na ně v tomto kole čeká?
Budou sbírat body za to, co vypijou.

Jak budete takovou disciplínu bodovat?
Za každé pivo jim připíšu pětadvacet bodů. To určitě pořádně zamíchá pořadím.

Nebudou pak mít někteří těžký ranní nedělní start?
Začínáme až v deset hodin, to snad už bude dost času na to se pořádně zrelaxovat. A ranní nástup má i svoji výhodu. Člověk, než se úplně probere, se tolik nebojí.

Vy sám jste sportovec?
Dělám spíše kolektivní míčové sporty, které se mi líbí. Určitě ne atletiku. Ale, když tuto akci pořádám, tak se jí také účastním.

Která disciplína vám nejvíc vyhovuje?
Ta jedenáctá. Ale z těch sportovních je to disk.

Jsou mezi účastníky také bývalí profesionální atleti?
Ne, to nejsou. Ale určitě to jsou bývalí atleti, kteří se buď věnovali kdysi jedné z disciplín nebo někteří i celému víceboji. Z osmdesáti procent si sem přišli zasportovat moji kamarádi z Jablonce, bývalí sportovci.

Kolik účastníků máte letos na startovní listině?
Startuje osmadvacet mužů a dvacet žen.

Zvyšuje se účast nebo i kamarádi sportují stále méně?
Prvního ročníku se účastnili většinou bývalí atleti. V dalších ubývali, protože zjistili, jak se jejich výkony horší, když třeba celý rok nesportují a jak je začíná všechno bolet. Ale hlavně od sebe něco očekávali, ale to nesplnili. Pak to už vzdali. Ale přišli další vyzkoušet si desetiboj.