Světový šampionát se na české území vrací počtvrté v historii. Organizátoři svolali akci do Doks u Máchova jezera. Jednotlivé závody se dále uskuteční v Terezíně (sprint), Jizerských horách (krátká trať) a právě na Kokořínsku (klasická trať a štafety).

"Jakmile bylo oznámeno, kde se šampionát uskuteční, byly závodníkům a jejich týmům sděleny informace, kam nesmějí. Je to proto, aby nikdo neměl výhodu, že si prošel les, kde se poběží," řekl Jan Picek, šéf organizačního výboru MS.

Kontrolní závod před MS. Takhle se "testovaly" terény na Kokořínsku
Světový šampionát v lese. Extrémní terény a rozpočet na 22 milionů

Ovšem turisté si z tohoto zákazu - v lesích nebo v Terezíně a Doksech - nemusejí dělat těžkou hlavu. Nikdo je z cest vyhánět nebude. "Pouze prosíme o ohleduplnost. Koná se tady světová akce, kterou přenáší televize," dodal Picek.

Přímé přenosy ze závodu 

Horolezci tak klidně mohou na skalnatý masiv Husy, fanouškům Járy Cimrmana zase nic nebrání, aby vyrazili k jeho pomníčku, kde se dozví, jak vlastně mistr autorů Svěráka a Smoljaka zemřel (podrobnosti ve fotogalerii). 

Fanoušci samotných sportovců pak mohou podpořit svoje idoly přímo na místě - pořadatelé dostali svolení připravit v centrech závodů divácké arény.

Čeští basketbalisté už trénovali v Kanadě (Tomáš Satoranský).
Veselka je zpátky? S ním jsou to Vánoce, těší se Satoranský na boj o Tokio

Kromě toho bude na místě již zmiňovaný (a dost početný) televizní štáb. Přímé přenosy ze závodů se objeví nejen v České televizi - světový šampionát poběží živě na kanálech v dalších šesti zemích.

Program MS v orientačním běhu:
3. července: sprint (Terezín)
4. července: smíšená štafeta (Doksy)
6. července: krátká trať (Smržovka)
8. července: štafety (Heřmánky)
9. července: klasická trať (Heřmánky)