V pěti letech ji dovedla maminka na nábor a od té doby gymnastiku neopustila. Řeč je o Karolíně Bartuňkové z Liberce, která za třináct let dokázala dosáhnout řady sportovních úspěchů. Mimo jiné ovládla i on-line anketu Deníku a stala se Hvězdou Deníku Libereckého kraje, když získala devět tisíc hlasů. „Už od mala jsem skokanka, takže nejvíc mě baví prostná a přeskok, kde nejvíc využiji svůj odraz,“ komentuje svůj zápal pro gymnastiku Karolína.

Karolíno, jak se vám daří? Jak trávíte léto?
Sportovní sezona již skončila a pro mne bohužel zraněním, které mi znemožnilo obhájit mistrovský titul, takže se aktuálně snažím rehabilitovat. Začaly prázdniny, skončila škola, tak chodím na brigádu a zbývající čas trávím s přítelem a kamarády u vody.

Věnujete se gymnastice a slavíte nemalé úspěchy. Jak jste se k ní dostala?
Na gymnastiku mě přivedla mamka, a to už v pěti letech na nábor. Hned jsme začali s tréninkem a už je to třináct let, co mě gymnastika provází životem. Je to fyzicky náročný sport, takže samozřejmě byly chvíle, kdy jsem chtěla přestat. Naštěstí mě rodiče vždy přesvědčili a já vydržela dodnes.

Je důležité začít s gymnastikou už v nízkém věku nebo se může přihlásit třeba i zájemce v patnácti letech?
Pokud chce člověk v gymnastice něčeho dosáhnout, musí začít odmala. Ale protože gymnastika je základ pro jakýkoli sport, snaží se jí věnovat různí sportovci, a to i ve starším věku. Třeba fotbalisté nebo hokejisté, aby byli obratnější. Občas i učím své kamarádky, které studují na pedagogickou fakultu a gymnastiku mají v osnovách. Musí umět například stojku, výmyk a další prvky.

Gymnastice se věnuje i vaše sestra. Dáváte jí rady?
Sestra se mnou byla v tělocvičně už odmala. Doma jsme si hrály na závody a já jí přitom trénovala. Má velmi dobré základy a záleží jen na ní, jak se tomu bude do budoucna věnovat. Jelikož jsem si udělala rozhodcovský kurs a jezdím jako rozhodčí na závody, tak jí dokážu poradit, co udělala špatně, aby se mohla dál zlepšovat.

Máte sportovní zázemí v rodině?
Rodiče nás od malička vedli ke sportu a sportovní aktivitě. Táta stále ještě hraje na okresní úrovni fotbal.

Na co se v gymnastice zaměřujete?
Sportovní gymnastika se skládá ze čtyř nářadí – bradla, kladina, prostná a přeskok – proto se musím věnovat všem stejně. Nicméně od začátku jsem skokanka, takže nejvíc mě baví prostná a přeskok, kde také nejvíc využiji svůj odraz.

Jak vidíte svoji budoucnost? Budete nadále pokračovat nebo vás láká jiná cesta, například studium?
Gymnastiku miluji a zatím si nedokážu představit, že bych úplně skončila. Ale blíží se maturita, takže gymnastika bude trochu upozaděna. Po maturitě bych chtěla vyzkoušet vysokou školu a časem začít trénovat malá děvčata.

Celý rozhovor s Karolínou Bartuňkovou naleznete v Týdeníku Jablonecko, který vychází už zítra, v úterý 17. července.