Jak se změnilo obsazení II. ligy po postupu Jičína B do I. ligy?

Ve II. lize bude o jedno regionální derby víc, protože do této soutěže postoupil Liberec, který vyhrál Svč. ligu. Škoda, že stejnou možnost neakceptoval Železný Brod, který zvítězil na východě. Mohli jsme hrát další zajímavá utkání. Takto budeme muset opět cestovat za nepříliš atraktivním Ústím n. L., které se zachránilo dík nepostoupení Ž. Brodu. Nadšeni nejsme ani z toho, že se ze soutěže odhlásil tradiční druholigový účastník Zruč n. S., a na to konto v soutěži zůstává Havlíčkův Brod. Dalším nováčkem je Kolín, za kterým budeme muset jet až do Ledče n. S., kde bude hrát svá utkání. Naproti tomu kvalitu soutěže bezesporu pozvedne pražská Slavia, která sestoupila z I. ligy.

Ve vaší odpovědi je podvědomě cítit, že asi bude soutěž ekonomicky náročná?

Máte pravdu, ale netýká se to pouze cestovních nákladů. Oddíly si již zvykly platit i poměrně vysoké startovné. Nyní ale potřebuje svaz řešit neschopnost svého ekonomického úseku pro zabezpečení reprezentace a účasti předních oddílů v evropských soutěžích, a tak sáhl k dalšímu nepopulárnímu kroku. Čelní funkcionáři prosadili v Radě ČSH schválení tzv. individuálního startovného. To v praxi znamená, že za každého, s výjimkou minižáků – dětí do jedenácti let, kdo se bude chtít podílet na činnosti v házené, ať již jako hráč či funkcionář, bude muset oddíl odvést svazu určitý finanční poplatek. O to se oddílu sníží buď částka za již běžně vybírané členské příspěvky nebo bude muset tyto příspěvky o čtvrtinu navýšit. K čemu to povede, především u mládeže, je asi zřejmé. To však nechci rozebírat, to by měli patřičně vysvětlit funkcionářům svazu delegáti na příští konferenci ČSH.

Vraťme se však k přípravě vašich svěřenců. Jak probíhá?

V minulém ročníku jsme nedokázali obhájit třetí místo, byť jsme získali víc bodů než v ročníku 2005/06. To nás vedlo k tomu, že přípravu jsme zahájili již 17. července. V současné době je orientovaná především na hrubou sílu a vytrvalost. Trochu mě mrzí, že se jí nezúčastňují všichni hráči, ale to je již tradiční a v amatérských podmínkách těžko ovlivnitelné, s přihlédnutím k právě probíhajícímu dovolenkovému období. Od srpna by ale měla být účast víceméně povinná. Hráčů máme dost a přednost dostane ten, kdo bude dobře připraven. Nerad bych přihlížel pouze k zásluhám, na druhé straně není jedinou devizou pouze mládí a ambice.

V přípravě je nezvykle hodně mladých hráčů, počítáte s nimi pro II. ligu?

Do zahájení soutěže odehrajeme minimálně dva turnaje, nějaký ten přátelák a 1. kolo Českého poháru. Do té doby bude pohromadě celý kádr hráčů A i B týmu a vybraných dorostenců. Těch je ve společné přípravě nyní asi šest. Mají dobrý základ z dosavadního působení v dorostu, ale jsou ještě příliš mladí. Prvním rokem budou hrát za starší dorost. Přesto některým z nich chci dát příležitost i v ligovém kádru. Především by však měli získávat zkušenosti z chlapské házené v béčku, jehož soutěž probíhá paralelně se soutěží dorostu. Nejschopnější z mladíků tak budou mít možnost sehrát až tři utkání o každém víkendu. Je jen na nich, jak se chytnou příležitosti. Že to je možné, dokazují z nedávné minulosti příklady Mrklase, Heinlovců či Žáka. Soupisku Áčka budeme vypisovat až poslední týden v srpnu.