Eva Mikulová, byla v anketě Nejlepší sportovec roku 2014 vyhlášená jako vítězka kategorie Trenér amatér. Atletice se v oddíle TJ LIAZ věnuje už přes třicet let. Za toto období jí prošlo rukama mnoho závodnic a závodníků, kteří se pak objevovali na nejlepších místech výkonnostních tabulek a na stupních vítězů. A k nejlepším patří dodnes.

Kdy jste s atletikou začala?

Začala jsem s atletikou v páté třídě, pak jsem pokračovala ve sportovní škole na Žižkově Vrchu. Na olympiádě dětí a mládeže, která se tehdy konala v Košicích, jsem dokonce v jednom ze závodů vyhrála a to byl tenkrát úspěch.

Která disciplína byla tehdy vaše oblíbená?

Na sportovní škole jsem se věnovala více disciplínám. Od sedmé třídy jsem ale chtěla skákat výšku. Trénovala jsem třeba u tatínka známého Honzy Janků, který trénuje dodnes. Vždycky jsem reprezentovala tým LIAZu, jen dva roky jsem startovala za družstvo VŠ.

Jaké jste měla ve skoku dalekém výsledky?

Za VŠ i za LIAZ jsem vyhrála nejvyšší atletickou soutěž, extraligu. Vzhledem ke zranění zad jsem se pak dala na čtyři sta metrů překážek a na víceboje. Tenkrát se běhal pětiboj, což bylo fajn. Startovala jsem i v širší reprezentaci. Ale, když přidali mezi disciplíny hod oštěpem, tak to jsem skončila. Hody a vrhy nebyly a nejsou mojí silnou stránkou.

A pak přišlo zranění ?

Ano, na vysoké škole jsem to s trénováním asi přehnala, jak se říká, přetrénovala jsem se. A zdraví řeklo dost. Skončila jsem se závoděním a začala trénovat čtrnácti, patnáctileté děti. První moji svěřenci byli ročník 1967, 1968. Dnes už ke mne chodí jejich děti. Trenéřinu dělám skoro třiatřicet let.

Jaké byly vaše trenérské začátky?

Chodili jsme trénovat na Střelnici. Vynechala jsem jen období, kdy jsem byla na mateřské. Zpočátku jsem připravovala čtyři pět dětí. Pak ale počty narůstaly. Také jsem ale dělala vedoucí družstva žen, a to od roku 1984. Přebrala jsem ženy od své maminky. Vždycky jsem se účastnila většiny závodů. Chyběla jsem jen, když se mi narodilo 19. dubna třetí dítě. To mi tatínek zakázal, abych s ním jela hned v květnu na závodě. Zastoupila mě Dana Jandová. A potom jsem chyběla na závodech žen, u kterých se termín křížil se závody žáků v Pirně. Tak jsem odjela se žáky, abych jim pomohla na místě zorganizovat, co bylo před závodem třeba. A spoléhala na to, že velké „ženské" se o sebe v Jablonci na závodech dovedou postarat.

A komu se věnujete nyní?

Teď trénuji ročníky 2000 až 2005, na závody bereme až ročníky 2008. V rámci republiky družstev jezdím i s juniory a dorostem.

Takže trávíte volné chvíle s atlety?

Ano, jezdím jak s malými dětmi, s mladším žactvem, s juniory, mezi kterými startuje už moje nejmladší dítě.

Máte tři syny, všichni se věnují atletice?

Nejmladší je atlet, před dvěma lety, než si poranil vazy, vedl republikové tabulky dorostu ve skoku o tyči. Tím se mohu pochlubit nejen jako maminka, ale tehdy i jako trenérka. Prostřední se věnoval fotbalu, pak se mu zalíbila atletika, florbal, futsal. Sportu se nevyhýbá. A nejstarší, ten dělá úplně něco jiného, točí, stříhá, běhá s kamerou na reportáže. U atletiky zpočátku také byl, dokonce dobrý na překážky a chůzi. Ale pak se rozhodl pro jiný směr.

Váš tatínek, Václav Poláček, byl osobností jablonecké atletiky. V čem jste se potatila, co jste po něm převzala?

Bohužel jsem si nevzala jeho smysl pro pořádek, organizaci, všechno u něj totiž mělo řád. Ale určitě jsem si od něj vzala schopnost umět dělat vize do budoucnosti. Někdy narážím na to, že jméno občas někdo Poláček nemusí. A někdy jsem to při jednání s takovými lidmi i pocítila… Mám, stejně jako on, v hlavě spoustu nápadů. A myslím, že mám po něm i talent poznat, kteří lidé k sobě patří a kteří ne. Myslím tím k jakému trenérovi dát svého svěřence dál, aby pokračoval a dobře fungoval vztah mezi sportovcem a trenérem. To se mi celkem daří.

A poznáte, který z vašich svěřenců má talent?

Jestli je šikovný, to pozná každý trenér. Velkou roli ale hraje hlavně ctižádost, přístup k tréninku, zodpovědnost. Takoví sportovci dosáhnou často lepších výsledků než ti supertalenti. Třeba Zuzana Hejnová, na co sáhla, to jí šlo. Bavilo jí to a chtěla. A to je hodně důležité. Hlavně nesmí přijít žádné zranění. Ale když jim to jde samo, vydrží tak do patnácti let a pak někdy nastane krize, odcházejí na střední školy, maturují, jdou na vysoké nebo se nedovedou vyrovnat s tím, když se výsledky zhoršují. A také třeba nemají možnost na vysokých školách v atletice pokračovat.

Při čem si odpočinete, pokud máte volnou chvíli?

Potřebuji být stále mezi lidmi. Když si chci odpočinout, musím mezi lidi, takže určitě ne na vycházku do lesa, ale třeba na kus řeči, na kávičku se známými, jak já říkám, lepší pro mne na Václavák než do přírody.

Atleti vlastně neodpočívají. Sotva skončí halová sezóna, začíná další. A svěřenci Evy Mikulové mají teď napilno. „Máme období přípravy. Duben bude sice volnější, ale blíží se olympiáda dětí a mládeže. Na tu musejí mít splněné limity do konce dubna. Takže budeme mít co dělat. Olympiáda se koná v červnu v Plzni a je to úžasná akce. Nejen LIAZ, ale celý Liberecký kraj bude reprezentovat třicítka našich mladých závodníků. Věřím, že budou patřit k nejlepším," prozradila svoji vizi atletického klání v Plzni trenérka Eva Mikulová.