Jablonec n. N. – Premiérový titul mistra České republiky v trojbandu na velkém stole vybojoval v Havířově Jan Hudák, člen klubu TJ Bižuterie Jablonec. Ve finálovém zápase se až v závěru dostal do vedení a domácího favorita Baču porazil v poměru 40:35 na 47 náběhů.
Letošního královského trojbandového Mistrovství ČR se zúčastnilo třicet dva hráčů. Jablonecký borec přijel spokojený, právem.

Proč je trojband těžkou
kulečníkovou disciplínou?
Říká se, že je nejnáročnější. Ve světě se teď hraje pouze trojband. Největší Mekkou kulečníku je západní Evropa, Belgie, Francie, Holandsko a také jdou teď hodně dopředu Asiati, třeba Korea, která má velkou základnu hráčů.

Byly zápasy o nervy?
Určitě všechny byly o nervy. Pro mne bylo vítězství překvapující. Trojband hraju dvacet roků a vyhrál jsem mistrovství republiky poprvé. Finále jsem hrál s domácím, extra velkým favoritem na vítězství, Mirkem Bačou. Asi si vůbec nepřipouštěl, že by mohl prohrát. Obzvlášť, když se začátek zápasu odehrával zcela v jeho režii.

Jste mistrem republiky, který by měl reprezentovat český kulečník samozřejmě
na mistrovství světa.
Poslední dvě mistrovství světa se konalo ve Francii. To letošní se bude konat v Bolívii. Před turnajem jsme s ostatními hovořili o tom, že to bude mít vítěz náročné cestovat až do Bolívie. Ani ve snu mne nenapadlo, že se to bude týkat zrovna mne.

Kdy se mistrovství v Bolívii koná? Zúčastníte se ho?
Koná se na přelomu listopadu a prosince. Určitě se ho chci zúčastnit. Nebude to levná záležitost. Za dvacet roků jsem vyhrál poprvé, dalších deset let už se to třeba stát nemusí. I na mistrovství republiky hráli větší favorité.

Jak jste vítězství oslavil, něco vás už stálo?
Asi to bude celkově víc, než jsem vyhrál. Za první místo se bere pět tisíc. Tři dny v Havířově včetně cesty ale něco stojí. Určitě si teď v pondělí dáme v naší herně nějaké chlebíčky a šampaňské.

A které turnaje vás čekají dál?
Za tři týdny jedeme na zajímavou akci do Brandenburgu, která se koná jednou za dva roky. Jedná se o Mistrovství Evropy, kde budu hrát jak v jednotlivcích, tak ve dvojicích. Je to obrovská akce, na které se hraje celý týden v mnoha kategoriích, počínaje juniory, přes ženy až ke kadetům. Ve sportovní hale tam vlastně hraje celá Evropa. Každý hráč hraje dva zápasy a záleží na tom, jestli postoupí ze skupiny. Když ne, může jet domů.

Jaké šance má jablonecký Jan Hudák mezi evropskou konkurencí?
V tom evropském měřítko bych byl příjemně překvapený a spokojený s postupem ze skupiny mezi šestnáct nejlepších týmů evropské kulečníkové scény. Na mezinárodní scéně nemá cenu si dělat přehnané naděje. Stále tam totiž mezi konkurencí hrajeme takové druhé housle. Většina z nás při tom chodí do práce. Neříkám, že se nedají porazit, ale soupeři se kulečníku věnují daleko víc a hlavně mají už své sponzory, vlastní svoji hernu, kulečník hrají vlastně pořád, hrajou německou ligu, která je placená (pozn. redakce: mistr republiky určitě neodmítne sponzora, který by mu s reprezentací pomohl). Zázemí nám, hráčům kulečníku poskytuje v Jablonci TJ Bižuterie ve své herně. A za to jí patří poděkování.

Takže postup na svět vás překvapil, ale hlavně potěšil?
Jsem z toho nadšený. Je to první titul v této disciplíně pro Jablonec. Má ho i kolega v klubu Josef Tichák. Ten ho ale vyhrál před pětadvaceti lety, když ještě hrál v Praze. Já jsem byl v sezóně 2011/2012 druhý. A teď se mi to konečně povedlo.

Navýšíte před mistrovstvím světa tréninkové dávky?
Budu trénovat, jak mi to čas dovolí. Před mistrovstvím republiky jsem trénoval dopoledne hodinu a půl a stejně tak odpoledne. Do Bolívie se budu muset ale připravovat ještě daleko víc. Ideální by bylo ještě víc hodin, ale člověk má i jiné povinnosti.

A jak vás, jako mistra republiky, přivítala doma rodina?
Když jsem z mistrovství republiky telefonoval domů, tak se mne děti hned nejdřív ptaly, jestli jim z Havířova něco přivezu. Odpověděl jsem, že pohár a medaili. A pětiletý syn mi odpověděl: „Jé, to je škoda, že nedávají raději čokoládový dort." A tak budu muset ještě domů přinést čokoládový dort.