Soutěže žákovských kategorií se v úterý 2. června zúčastní osm nejlepších školních družstev, která si postup vybojovala v krajských kolech.

Zabojují ti nejlepší

Družstva mají možnost postavit do závodu dvanáct závodníků. Ti budou bojovat o největší bodové zisky pro své týmy v šesti disciplinách. K základním ve všech kategoriích patří běh na 60 m, výška, dálka, štafeta 4x60. Další disciplíny jsou doplněné podle kategorií.

Pro družstva připravili organizátoři také bohatý doprovodný program. Po příjezdu a ubytování navštíví filmové představení se sportovní tématikou v kině Radnice, kde budou také besedovat s úspěšnou reprezentantkou, atletkou Terezou Vokálovou.

Program finále je doplněný také dopolední akcí s názvem Atletika pro děti na kterou jsou pozvání žáci jabloneckých škol. A právě ti by měli vytvořit závodníkům perfektní kulisu.

Arbesovka je jediná

Fandit pochopitelně budou všem, ale jejich pozornost bude určitě zaměřená na jediného účastníka z Jablonce, kterým je v kategorii starších žákyň ZŠ Arbesova.Velkou naději na obhajobu vítězství z minulého roku mají žáci ZŠ Englišova z Opavy. Ti i letos vévodí na prvním místě hned ve čtyřech kategoriích. Organizační výbor finále pracoval na celé akci od začátku roku a připravil scénář závodů ve spolupráci s agenturou IMA-Production.

Hymna bude naživo

Nebude chybět hymna zpívaná naživo, sportovní sliby závodníků a rozhodčích. Do Jablonce přijede dvaatřicet školních týmů, což znamená účast přes tři sta padesáti závodníků. Každý z účastníků obdrží účastnický diplom. Bojovat se bude nejen o medaile, ale vítězná družstva získají také poháry. Pozadu nezůstanou ani vedoucí družstev, kteří na technické poradě obdrží suvenýr od města Jablonec. Hlavním patronem finále je český reprezentant Adam Sebastián Helcelet, který bude rozdávat autogramy a besedovat s účastníky.

Závěrečného ceremoniálu se zúčastní řada hostů, nebude chybět primátor města Jablonec Petr Beitl a přijede také nový generální ředitel Českého atletického svazu Tomáš Janků, bývalý skvělý reprezentant ve skoku vysokém, který také prošel touto soutěží.

Odstartují v deset

Finále odstartují závody štafet v deset hodin a program končí slavnostním vyhlášením ve 14,30 hodin. Doprovodný program Atletika pro děti bude probíhat na parkovišti v areálu stadionu od 10 do 12 hodin. „Věříme, že žáci škol si přijdou vyzkoušet atletické discipliny a také povzbudit účastníky finále k výborným výkonům," připomíná dětem i pedagogům ve školách Dušan Molitoris, předseda TJ LIAZ.

Všechno připravili

Technickým uspořádáním finále těchto významných atletických závodů žákovských kategorií byl pověřený právě oddíl TJ LIAZ Jablonec. Na organizaci se výrazně podílelo také město Jablonec a městská organizace SPORT s.r.o. Kategorie starších žáků a žákyň je zařazená do Sportovní ligy ZŠ o Pohár ministra školství, kterou pořádá Asociace školních sportovních klubů, Česká unie sportu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, pro kterou je právě tato velká mládežnická akce připravená.

Je to největší akce

Záštitu nad atletickým zápolením převzal primátor města Petr Beitl, který také předá nejúspěšnějším závodníkům plaketu. Patronát ale mají i žáci ZŠ Pasířská. Jejich družstva totiž už několikrát v tomto finále zvítězila. Včele s ředitelkou závodů Danou Jandovou, která už vychovala řadu reprezentantů, účastníků této soutěže, budou pomáhat při celkové organizaci.„Je to největší letošní atletická akce v Jablonci," připomenul Dušan Molitoris.