V Jablonci moc chtěli, aby napadl dostatek sněhu a mohl se jet klasický zimní triatlon, ale jejich přání nebyla vyslyšena. To ale pořadatelům náladu nezkazilo. „Samozřejmě je to škoda, že není sníh, ale co se dá dělat. Důležité a pozitivní je, že závod bude a rozhodně to nebude nic jednoduchého," říká ředitel závod Petr Jandera. Předpověď sice říká, že by několik centimetrů sněhu napadnout mělo, ale na to, aby se vše zvládlo připravit na zimní tritlon, už není dost času. „Po konzultacích s kolegy jsme se shodli na tom, že i kdybychom dělali cokoli, nestihli bychom to," dodává Jandera.

Závod se tedy pojede jako duatlon. Běh, jízda kole a zase běh. „První běžecká část bude jako vždy, cyklistika pak bude na trati stejné jako loni, čili po silnici. Přesto jsou povinná horská, nebo trekingová kola. Je možné, že tam bude nějaký sníh, takže i z hlediska bezpečnosti je to rozumné. A třetí část, kterou je závěrečný běh, zavede závodníky do běžkařského areálu, kde je to kopcovitější a tudíž náročnější," vysvětlil ředitel Jandera.

Ten doufá, že se na startu objeví i hodně dětí. „Závod je určen pro všechny věkové i výkonnostní kategorie a pro děti tu je krátká a relativně jednoduchá kombinace kilometr běhu, pak 4 kilometry na kole a zase krátký běh. Vše relativně po rovině," láká ty nejmenší Jandera. Muži, junioři a veteráni budou bojovat na tratích 5km běhu, 13km na kole a 7km běhu. O něco menší objemy pak absolvují ženy.

Vzhledem k tomu, že se dlouho nevědělo, jestli se závod pojede jako triatlon, nebo bude muset na řadu přijít duatlon, rozhodli se pořadatelé pro celkem logický krok. „Kdo se přihlásí na místě, bude platit stejně jako ten, kdo se přihlásil přes internet. Na všechny závodníky i diváky se moc těšíme. Má být krásné počasí, jasno, tak vyrazte si s rodinou do Jablonce a udělejte si krásnou sobotu," uzavřel ředitel Jandera.

Od 12 hodin je poučení o trati povinné pro všechny závodníky. Ve 12:15 hodin se na trať vydá žactvo, ve 13 hodin muži a veteráni. O dalších 15 minut později pak vyrazí kategorie dorostu a ženy.