Sami závodníci byli překvapení, když takové davy lidí zamířily do areálu. Vždyť i naše esa byla zvyklá, že na poslední závod sezony přišla hrstka lidí. Páteční sprint ovládli favorité Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová. V sobotu byla situace jiná a atraktivní supersprint zamíchal pořadím.

Letošní české jedničky, alespoň dle výsledků ve Světovém poháru, odešly ze sobotních supersprintů poraženi. Gabriela Soukalová se musela sklonit před Veronikou Vítkovou a Ondřej Moravec před Michalem Šlesingrem. Stejně velkého aplausu jako šampióni se dočkal i dlouholetý reprezentant Tomáš Holubec, který se v neděli loučil s profesionální kariérou.

Jablonec přivítal aktéry mistrovství nádherným slunečným počasím a Jablonečáci skvělou atmosférou. „Úplně mě to vzalo, takovou návštěvu jsem nečekala," nevěřila při pohledu na stadionek praskající ve švech Veronika Vítková. Finále, ve kterém se prala o prvenství s Gabrielou Soukalovou, pro sebe rozhodla bezchybnou střelbou. „Od Chanty-Mansijsku jsem pušku nedržela v ruce, až tady na mistrovství. Odpočala jsem si, a to mi pomohlo," dodala Vítková.

Gabriela Soukalová po čtyřech výhrách v řadě prohrála. „Dnes to bylo o střelbě. A vstoje jsem bohužel chybovala a musela jsem dobíjet. Ale i tak to byl krásný závod, v atmosféře, ze které stále žasnu," říká závodnice, která na této trati vyrostla. Supersprinty se jely štafetovým způsobem. Na čtyři položky měli závodníci k dispozici celkem šest náhradních nábojů.

Ani vítěz závodu mužů Michal Šlesingr si nevzpomněl, že by na domácím šampionátu zažil „plný dům". „Fanoušci závodům dodali úžasné kouzlo." Navíc, jak se s mírnou ironií v hlase přiznal, si trochu spravil chuť. „Nemám sice medaili z mistrovství světa, tak jsem alespoň získal titul z domácího šampionátu," poznamenal Šlesingr. Čerstvý mistr republiky ze supersprintu totiž část MS v Novém Městě na Moravě promarodil.

Ondřej Moravec pokazil úvodní položku a pohyboval se až na sklonku startovního pole. „To se mi už dlouho nestalo, abych i při dobíjení jel v ležce trestné kolo. Naštěstí další položkou jsem se ještě chytil, a to mě nakoplo. Ze stříbra mám radost, ale můj výkon optimální nebyl," pokrčil rameny.

Loučení 'Čonga'

Když už většina reprezentantů byla v cíli, blížil se k metě Tomáš Holubec. Ostatní závodníci mu vytvořili špalír, kterým loučící se reprezentant projel za obrovského aplausu cílem. „Nečekal jsem to, úplně mě to dojalo," řekl překvapený trojnásobný olympionik, přezdívaný "Čong". Rozhodnutí ukončit kariéru v něm uzrálo v průběhu sezóny. „Nedařilo se mi, cítil jsem, že mladým už přestávám stačit v běhu i při střelbě," míní Tomáš Holubec. Nyní se bude věnovat rodině a ročnímu Kryštůfkovi poté by se rád zapojil do trénování mládeže. „Všechno jsem si musel hodně vydřít, a tak mám hodně zkušeností. Rád bych je mladým předal," představil svůj plán vítěz závodu SP ze štafet v sezóně 2000/2001.

Výsledky MČR v Jablonci

Muži a junioři, sprint na 10 km: 1. Moravec 25:10,3 (0 trestných kolo 0), 2. Šlesingr +10,8 (1), 3. Krčmář +1:39,5 (2). Ženy a juniorky, sprint na 7,5 km: 1. Soukalová 24:20,6 (0), 2. Vítková +37,9 (1), 3. Landová +2:01,8 (2).

Muži a junioři supersprint: 1. Šlesingr (2 trestná kola) 12:25, 1, 2. Moravec 12:27,4 (2), 3. T. Krupčík 12:30,2 (0). Ženy a juniorky: 1. Vítková 12:36,8 (0), 2. Soukalová 13:01,3 (0), 3. J. Jislová (jun.) 14:21,9 (0).

(tjh, biatlon.cz)