Zúčastnili se jich mj. i pětinásobný olympijský vítěz a šestinásobný mistr světa Nor Alsgaard, dvojnásobný olympijský vítěz Estonec Veerpalu, který loni na MS v Liberci porazil na klasické patnáctce našeho Bauera.

Ve stopě byli např. i prvoligoví fotbalisté Slovanu Liberec a Bohemians či herec Divadla Sklep David Vávra. Elitní kategorii už potřetí vyhrál třiatřicetiletý Švéd Oskar Svärd před Thomasem Alsgaardem a naším Stanislavem Řezáčem.

Závod odstartoval prezident České republiky Václav Klaus, asistoval mu předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Účast na Jizerské padesátce byla rekordní za posledních dvacet let. „Loni vyběhlo na trať tři tisíce tři sta dva účastníků. Lyžaři letos startovali v osmi vlnách,“ řekl mluvčí závodu Tomáš Leixner.

Nejobsazenější byl závod na 50 kilometrů s 3 373 běžci, následuje poloviční distance na 25 kilometrů s 899 účastníky. Páteční Bedřichovská 30 měla 385 závodníků, firemní štafeta 216 běžců na lyžích a do dětského závodu odstartovalo 150 dětí.

Přestože vypadalo, že závod bude komplikovat mrznoucí sníh, nestalo se tak. Naopak, sníh ve vyšších polohách byl prachový, a tak závodníkům zajistil výborné podmínky.

„Celkem jsme zasahovali u osmi úrazů, což není mnoho. Jednalo se o lehká zranění, jako vykloubená ramena nebo zhmožděniny,“ řekl pro Deník René Mašín, náčelník horské služby s tím, že závod Jizerská padesátka nepatří mezi ty závody, kde by docházelo k vážným poraněním závodníků.

„Stává se, že dochází ke kolapsům, ale z řad diváků. I letos jsme museli u jednoho takového případu zasahovat,“ podotkl René Mašín.
K bezpečnosti závodníků také jistě přispěly hlídky záchranářů. Horská služba měla na trati šest skútrů, které se přesouvaly dle průběhu závodu a podle obtížnosti trati.

Také z pohledu policistů nebyla akce nijak závažná. „Z naší strany závod proběhl v klidu, co se týče jak krádeží, tak dopravy,“ uvedla tisková mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová a dodala, že letošní závod Jizerské padesátky měl vysoká bezpečnostní opatření.

„Na průběh akce dohlížela dopravní, kriminální i cizinecká policie, strážníci Obecní policie Janov, kamerový systém a další,“ uzavřela Ludmila Knopová.