Hlavním organizátorem byl Filip Štupl, kterému pomáhala, jako na všech předchozích akcích, parta nadšenců s chutí pomoci druhým. „Chceme touto akcí dát možnost veřejnosti zahrát si volejbal trochu jinak, ukázat, jak ho hrají handicapovaní. A hlavně ukázat, že to tak jde. Turnaj není určený jen handicapovaným, ale vyzkoušet si ho mohl každý, kdo měl chuť si na palubovku sednout a hrát,“ stručně popsal dění v jablonecké sokolovně organizátor.

Příspěvek na bezbariérové bydlení

Pravidla odpovídala běžnému volejbalu, jen hrací plocha byla menší a síť níž. Každý projekt, do kterého Skládačky jdou, má svého patrona, člověka, kterému chtějí pomoct. „My jsme si vybrali Zdeňka Vrábela. Ten byl naším patronem už v roce 2015, kdy jsme ho podpořili poprvé a pomohli jsme mu pořídit speciální rehabilitační přístroj, který ho stále udržuje v kondici. Teď jsme chtěli ještě naši pomoc završit, protože se Zdeněk seznámil se slečnou a teď už myslí na společný život. Nejprve se ale rozhodli postavit si domek. Ten musí být bezbariérový, protože Zdeněk je po úraze na motorce na vozíku. Chceme, aby všechny finance z této akce, včetně peněz od sponzorů, pomohly oběma mladým lidem si domek postavit a vybavit,“ uvedl k patronovi zástupce pořádajících Skládaček.

Stejně jako v loňském roce se i letos turnaje zúčastnil také reprezentační tým handicapovaných sportovců. „Jsme rádi, že do Jablonce zase dorazili a pomohli tak dobré věci. Do turnaje bylo přihlášených deset týmů. Nejvíc jsme jich mohli zapsat dvanáct, abychom všechno na dvou kurtech stihli. Většina účastníků je z Libereckého kraje,“ uvedl organizátor.

A do Jablonce dorazila i dvojice mladých, kterým měly peníze pomoct v další životní etapě. Zdeněk s Míšou si podpory Skládaček velmi váží. Díky rehabilitačnímu přístroji je Zdeněk v rámci možností v kondici. Vedle peněz jim Jablonečáci také dali tipy na nejrůznější firmy a odborníky, kteří by jim ještě mohli při stavbě domku pomoct.

Další dva projekty

Volejbalovým turnajem ale činnost Skládaček zdaleka nekončí. Pokračují ve dvou dalších projektech, ale mají také jednu novinku. „Pojedeme svůj vlastní závod po stopách Tour de France. Čekají nás čtyři etapy, ale ne v takové délce, v jaké je jedou závodníci. K tomuto nápadu nás přivedl náš loňský patron Kryštof Hausa, který trpí cystickou fibrozou a pro kterého jsme zorganizovali v září výběh na Dobrou vodu. Jeho velkým přáním je podívat se na Tour de France. Proto jsme se rozhodli propojit to s touto myšlenkou a alespoň částečně mu umožnit zážitek z Tour de France,“ prozradil další dobrou myšlenku Filip Štupl. Společně s Kryštofem se na jednu etapu podívají a užijí si atmosféru vrcholného cyklistického závodu.

„A pak s ním pojedeme nějakou část, my na skládačkách a on na kole,“ popsal organizátor nejbližší akci, kterou už Skládačky chystají.