Na Jablonecku je volejbalový oddíl TJ Bižuterie nejen nevětší, ale i nejbohatší na historii svou účastí v nejvyšších republikových soutěžích i vychováním několika reprezentantek a reprezentantů.

Jak se daří pokračovatelům těchto tradic, jsme se zeptali předsedy oddílu Stanislava Dubského, který v oddíle působí rovněž řadu let jako trenér hlavně v ženských složkách.

Jakou máte členskou základnu a podmínky pro sportování?

Jsme členy Tělovýchovné jednoty Bižuterie, která nám prakticky hradí náklady na pronájem haly, provoz areálu ve Smetanově ulici, kde máme pro letní přípravu pět antukových kurtů i správce. S příspěvky od členů oddílu a několika sponzory se nám podaří pokrýt všechny náklady včetně cestovného, úhrady rozhodčím a dalších výdajů. Máme nyní sto pět členů v sedmi družstvech a pět trenérů u mládežnických kolektivů. Musíme se starat asi jako v každém sportu.

Jak se daří oddílu navázat na tradice jabloneckého volejbalu?
Dosahujeme jen dílčích úspěchů, ale i ty stojí za zmínku. Máme družstvo mužů, které hraje několik let druhou nejvyšší soutěž a juniorkám se podařilo zvítězit v oblastním přeboru a postoupit do juniorské ligy, kterou budeme od konce září hrát se soupeřkami z TU Liberec, Orionu Praha, Střešovic a s oddílem z Kralup nad Vltavou, který bude naším prvním domácím soupeřem v sobotu 4. října.

Mám dojem, že oddílu chybí mládežnická družstva, hlavně kluci. Několik let se nedaří naplnit dětmi přípravku, a i když nemáme přebytek trenérů, nějak bychom si s tím poradili. Ve městě mají některé děti jiné zájmy než sportovní a hlavně vyrostla i jiná sportovní odvětví, která zde tradici neměla, například florbal, baseball, aerobic a podobně. Máme tedy jen děvčata, ale i s naplněním dívčí přípravky jsou problémy. Trenéři Kvoch a Holásek rádi přijmou adeptky ročníku narození 1998 a 1999 do svého družstva na trénincích v Corny městské hale v pondělí a čtvrtek od 17.00 hodin a po prázdninách začínáme hned 1. září. V soutěži máme ještě žákyně a kadetky, které tvoří, až na pár výjimek, jedno družstvo startující ve dvou soutěžích. Kromě již zmíněných ligových juniorek je v oblastním přeboru Liberecka ještě družstvo žen.

A co muži?
Máme opravdu jen muže, a to družstvo C hrající pouze různé turnaje, družstvo B, které hraje oblastní přebor a jeho zápasy můžeme vidět v areálu TJ Bižuterie ve Smetanově ulici, protože tato soutěž hraje od jara do podzimu na venkovních hřištích. Jak jsem se již zmínil, máme v první lize A–tým, který pod vedením kapitána Mirka Buriana již také zná rozlosování pro příští sezonu. Soutěž jim začíná také poslední víkend v září a diváci budou mít opět možnost vidět zvučné soupeře, ze kterých mohu jmenovat týmy jako Odolena Voda, Dobřichovice, MFF Praha, Havlíčkův Brod, Poštorná, Chomutov, Havířov atd. Rádi bychom přilákali dobrými výkony našich družstev opět jablonecké diváky do hlediště Corny haly a snad i jednou navázali na tradici jabloneckého volejbalu.