Dříve je používali pouze profesionální lyžaři, ale v současnosti se hodně rozmáhají i mezi ostatními sportovci.

ČÍM TO ZABRZDÍTE?

„Velmi mě těší, když na silnicích a stezkách potkávám stále více lidí na kolcích. Častokrát se mě kolemjedoucí cyklisté ptají, kde mám brzdy. Většina modelů totiž žádné brzdy nemá, takže čekáte na rovinu, až se zastavíte. Můžete se ale zpomalit mírným plužením, nebo přešlapováním, které však vyžaduje trochu praxe. A pak sjedete cokoliv," rozdávala rady zájemcům o jízdu na kolcích lyžařka, laufařka Adéla Boudíková.

TROCHU RAD NEUŠKODÍ

Pro začátečníky doporučuje ze svých bohatých zkušeností jezdit zpočátku na rovinách nebo na zvlněných stezkách. „Také jsou k dispozici kolečkové lyže, které mají brzdičky nebo se dají koupit pomalejší kolečka, která se vám prakticky nerozjedou, ale zase se víc nadřete na rovinách," uvedla k jízdě na kolcích Adéla.

O tom, že někteří lidé kolce opravdu neznají, svědčí příhoda, která se stala jejímu příteli. „Když byl na výletě v Hodoníně, tak vyrazil na kolce. Nějaká paní couvala. A když ho viděla, tak z něj tak dlouho nemohla spustit oči, až narazila do sloupu," vyprávěla úsměvný příběh Adéla.

TAKOVÍ JSOU VŠUDE

Zlí lidé se ale najdou všude. Před několika lety měli její kamarádi konflikt s řidičem autobusu. Ten se jim pomstil tak, že jim ve sjezdu zaparkoval autobus napříč silnicí, takže všichni museli naskákat do pole. Naštěstí se nikomu nic nestalo. „Když jsem byla v Oslu, tak mě udivilo, kolik lidí se na kolcích po městě prohání a nikdo na ně ani nezatroubí. U nás vám často řidič zmáčkne klakson těsně za zády, takže se úlekem málem svalíte do příkopu. Kolikrát nadávají, že nejezdíme na kolečkové dráze, ale vůbec si nedovedou představit, jaké to je, když kroužíte tři čtyři hodiny na dvou kilometrech," dodala Adéla. Čím víc lidí ale na kolečkových lyžích jezdí, tím víc si řidiči zvykají, zdůraznila laufařka. „Na Vysočině už nemáme s místními problémy. Horší je, když na víkend přijedou rekreanti z Brna nebo Prahy, kteří pospíchají i na dovolené a musí vás vytroubit, případně vám vynadat. Přitom jízda na kolcích není vůbec na silnicích zakázána. Když pojedete klasickou technikou, tak zabíráte méně vozovky než cyklista," zdůraznila úspěšná lyžařka.

KDE MAJÍ TEDY JEZDIT?

Podle předpisů by ale měli lidé na kolcích jezdit vlevo, což je velmi nebezpečné, protože dosahují rychlosti jako pomalejší cyklista. Podle zkušeností Adély Boudíkové je lepší jezdit v pravé části vozovky.

ABY BŘICHO NEROSTLO

Připomíná také, že za poslední zimy byl sněhu nedostatek, a protože jsou Češi lyžařský národ, tak si hodně sportovců kupuje kolečkové lyže. „Hodně starších lidí má problémy s klouby a nemohou běhat. Nezbývá jim než jezdit na kole, nebo na kolečkových bruslích. Jenže v těchto případech namáháte jen nohy. Ruce a záda slábnou a hlavně břicho roste."

ZKUSTE TO NA KOLCÍCH

Adéla všem kolce doporučuje: „Na kolcích s hůlkami zapojujete většinu svalových partií, takže nemusíte platit za posilovnu a trénujete i rovnováhu. Dokonce se kvůli tomuto zájmu u nás rozjíždí nové výrobny kolečkových lyží, které si můžete pořídit už za rozumné ceny. Není nad pěkný výlet na kolcích. Takže pokud uvažujete nad koupí kolečkových lyží, tak neváhejte, určitě nebudete litovat," vzkazuje všem lyžařka.