„Mistrovství se konalo na padesátimetrovém bazénu v Ústí nad Labem. Ale nebyl to jediný závod. Pro mladší žáky, dvanáctileté, se ve stejném termínu ještě plavalo Mistrovství republiky na pětadvacetimetrovém bazénu v Brně," informoval o nabité sezóně plavců trenér Štěpán Matek.

VYHRÁL S PŘEHLEDEM

Jakub Bursa startoval v kategorii třináctiletých v disciplínách 200 motýlek, 400 m volný způsob, 200 m polohový závod, 100 m znak, 200 m znak a 400 m volný způsob. V této kategorii se ve všech disciplínách postavil na stupně vítězů a vyhrál s přehledem. „Získal v kvalitních časech zlatou medaili na dvě stě a čtyři sta metrů polohový závod a dvě stě metrů znak. Byl druhý na čtyři sta metrů kraul a volný způsob. Bronzovou medaili si přivezl z disciplín sto metrů znak a sto metrů motýlek. Zvláště v závodě na dvě stě metrů znak a čtyři sta metrů polohový závod byl vynikající, vytvořil si výrazné osobní rekordy a v závodě na čtyři sta metrů polohový závod byl dokonce dvacet pět vteřin před druhým závodníkem," chválil výkony svého svěřence trenér Matek.

JE NADĚJÍ PRO ODDÍL

Připomenul také, že ve většině disciplín, které Jakub absolvoval, by se umístil na medailových pozicích i kdyby plaval s o rok staršími závodníky. „Pro oddíl to je velký úspěch. Jakub je velkou nadějí a příslibem pro jablonecké plavání," zdůraznil Štěpán Matek.

Dalším úspěšných závodníkem na ústeckém Mistrovství republiky byl Matěj Volech. Plaval 200 m motýlek, 1500 m volný způsob, 200 m znak a 400 m polohový závod. „I když byl Matěj nemocný, tak se popral na konci sezóny s nemocí velmi dobře a jeho výsledky byly kvalitní. Zaplavané časy byly pro něj osobními rekordy na dlouhém bazénu. Za zmínku stojí čas polohového závodu na 400 metrů, kde byl osmý a vytvořil si tak hodnotný osobní rekord," řekl trenér Matek.

Jablonecký plavecký oddíl reprezentoval také Václav Veverka. Závodil v šesti disciplínách a také on si přivezl několik osobních rekordů. „Všichni kluci výborně reprezentovali náš oddíl. A s nimi také Leontýna Matoušková v kategorii 100 metrů motýlek, pro které bylo úspěchem si zaplavat na mistrovství republiky," informoval Štěpán Matek.

TRENÉR JAKUBOVI VĚŘIL

Na Jakuba Bursu, jak připomenul, hodně spoléhal, i na všechny další, kteří na MR plavali. „Je to velký talent a už o tom můžeme mluvit. Jakub poctivě trénoval. A jako velký talent, který vítězí na mistrovství republiky už od deseti let. Věřím, že je velkým příslibem pro náš oddíl, a to hlavně v juniorské kategorii," plánoval budoucnost kouč Matek.

Jakub Bursa už příští rok, jako čtrnáctiletý, má možnost dostat se do reprezentačního republikového výběru, může se probojovat až do repre týmu mladších juniorů. „A pro jablonecké plavání by to znamenalo mít tak dalšího reprezentanta. Vedle Terezy Grusové by byl druhým zástupcem za plavecký oddíl TJ Bižuterie," řekl Štěpán Matek.

MAJÍ SE ČÍM POCHLUBIT

Ten se může právem chlubit výbornými výkony jabloneckých plavců, především juniorky Terezy Grusové nebo Eduarda Trunečky, kteří si úspěšně měří síly se silnou plaveckou konkurencí. Stejně dobře si pod jeho taktovkou vede tedy i Jakub Bursa a další plavci TJ Bižuterie. Tráví s nimi stovky hodin na tréninku i na akcích. A oni mu dělají radost.