Jablonec se může chlubit úspěšným závodníkem v alpském lyžování Jablonečák, juniorský závodník Jan Ouvín, stojí teď na prahu nové závodní sezóny. Příprava na ni ale začala jen pár měsíců potom, co mu skončila krátká jarní pauza. Už od začátku května začíná jezdit na ledovce, kde využívá dobré sněhové podmínky.

Lyžuje i v halách

Přes léto, kdy je sněhu poskrovnu i na ledovcích, jezdí Honza do zahraničí. Lyžuje v evropských halách a věnuje se hlavně slalomu. Jen co se situace na ledovcích zlepší natolik, že může pokračovat v přípravě na čerstvém sněhu, odjíždí třeba do Francie nebo do Švýcarska. Čím více přituhuje, tím častěji Jablonečák vyráží třeba na rakouské ledovce, kde jsou podmínky výborné. Vše ale záleží na počasí, ne vždy to tak vychází. Letos poprvé startuje Honza v kategorii juniorů. Závodní sezóna mu již začala. Honza trénuje skoro každý den. Věnovat se ale musí také regeneraci a rehabilitaci. A takový trénink je velmi náročný. Nadějný jablonecký lyžař ho absolvuje v zahraničí. Délka pobytu záleží opět na počasí, většinou trénuje čtyři pět dnů a potom bývá týden až deset dnů dnů doma.

Začala to maminka

Jan Ouvín patří k těm milovníkům lyžování, kteří se vydali na náročnou závodní cestu lyžování alpského a kteří se dnes řadí mezi evropské špičky juniorské kategorie. A jak se vlastně k lyžování dostal? „Pocházím z lyžařské rodiny, závodil už můj děda a byl také trenérem. Závodila i maminka, teta, sestřenice i sestra. A tatínek také lyžuje. S rodiči jezdíme pravidelně lyžovat do Rakouska, Itálie nebo Francie. Úžasné bylo lyžování v Coloradu," zavzpomínal na své lyžařské začátky Honza. Lyžovat ho naučila maminka. První trenérkou v TJ Bižuterie mu byla teta Jitka Pyrochtová, poté trénoval s Milanem Švitorkou. Do devíti let ještě svůj volný čas dělil mezi hokej a lyže. Pak ale cítil, že je potřeba si vybrat pouze jedno sportovní zaměření. Vyhrálo lyžování. Od kategorie mladších žáků se připravoval ve Spartaku Rokytnice nad Jizerou pod vedením Tomáše Kučery. „Jsem rád, že jsem se mohl připravovat právě s ním. Rokytnice nám nabídla výborné podmínky a na ranní trénování pod Lysou horou budu vždycky pozitivně vzpomínat," zabrouzdal do vzpomínek z žákovských tréninků Jan Ouvín.

Hned sbíral medaile

V kategorii mladších a starších žáků si šestkrát sáhl na titul mistra republiky. Ke svým největším lyžařským úspěchům patří trojnásobné absolutní vítězství na Skiinterkritériu v Říčkách v Orlických horách. Nejvíce si považuje také druhé místo ve Francii, které získal v letošním roce v závodech La Scara. Další druhý post vyhrál v obřím slalomu na Trofeo Topolino v italské Folgarii. „Závodím pět sezón na lyžích Atomic a výsledky na mezinárodních závodech mi v letošním roce otevřely dveře do závodního oddělení v Rakousku. Od května tam také testuji různé druhy lyží a nechávám si dovyrobit páry, které mi nejvíce vyhovují. Stejnou péči vyžaduje i výběr bot, které musí být ideálně vytvarované," vylíčil Honza, na co všechno musí závodník v této disciplíně myslet.

Nic není zadarmo

Každý koníček něco stojí. A sporty patří k finančně náročným zálibám. Bez sponzorů, Svazu lyžařů ČR a hlavně rodičů by se takový nadějný lyžař, jakým je Honza, nemohl dále rozvíjet. Oddíl mu vyjde vstříc podporou při tréninku a minimální finanční částkou na závodní sezónu.

Reprezentanti podporu od Svazu lyžařů České republiky mají. Většinu nákladů na závodní sezónu však hradí rodiče. Ve vyšších věkových kategoriích podporují alpské lyžaře také sponzoři, které si ale musí každý vyhledat. Šťastnou ruku však může mít i junior a určitě žádného sponzora neodmítne. „V této sezóně jezdím prvním rokem v juniorské kategorii. Začátek není nikdy jednoduchý, nemám ještě vyjeté žádné FIS body a nováčci většinou startují z devadesátého až sto třicátého místa. Mým cílem pro letošní sezónu je proto splnění kritérií pro juniorské reprezentační družstvo a získání co nejlepších FIS bodů," popsal svoje plány do nadcházející sezóny Honza. V této kategorii bude závodit s těmi, kteří jsou až o tři roky starší. „Pracuji na tom, abych jim mohl konkurovat," jasně vymezil svůj cíl odvážný lyžař a zdůraznil ještě: „Velkým lákadlem je Mistrovství světa juniorů v ruském Soči, které se koná v roce 2016. A pojede se navíc na stejných sjezdových tratích, jako se jely olympijské hry."

Školu nešidí

Honza začal na jaře lyžařský trénink pod vedením nového trenéra Jaroslava Rakušana. Ten v minulosti už připravoval takové lyžařské osobnosti, jako byly Kryštof Krýzl, Bořek Zakouřil nebo Petra Zakouřilová. Lyžařskou přípravu absolvuje s juniorským reprezentačním týmem a individuální trénink pak se členkou juniorského reprezentačního týmu Veronikou Čamkovou. „Mám také od letošního roku ještě nového kondičního trenéra Mirka Zelinku. Na každý trénink s ním se těším, protože opravdu makáme," pochvaloval si přípravu Honza.

Počítá ale s tím, že lyžovat se nedá do nekonečna. Proto se snaží sportovní přípravu skloubit se studiem Obchodní akademie v Jablonci. ,, Mám za sebou první ročník, který byl náročný tím, absolvovat ho společně s trénováním a se závody. Vše se však dalo zvládnout díky ochotnému přístupu školy a učitelského sboru, čehož si velice vážím," zdůraznil student Honza.

Alpské lyžování představuje několik disciplín. A výhodou jabloneckého lyžaře je, že se mu daří ve všech, a to jak doma tak v zahraničí. Jeho hlavními sponzory jsou rodiče a firma O'Style.

„Letos prvním rokem bude také ve své kategorii jezdit sjezdy. Na ně se musí připravit fyzicky i psychicky. Honza může mít z trati respekt, musí si ale věřit, že ji zvládne. Nemůže jít do sjezdu bezhlavě, jinak mu hrozí úraz. Důležitá je proto jak fyzická, tak psychická příprava během celého roku," popsala sportovní činnost svého syna maminka Blanka Ouvínová. Syn má před sebou další závodní sezónu. A mezi juniory ho čeká silná konkurence nejen na domácím, ale i na evropském startovním poli.

„Mými plány do budoucna je zlepšit fyzickou připravenost, tedy kondici, techniku, dynamiku a rychlost, prosadit se v reprezentačním družstvu a jezdit Evropský a Světový pohár. Samozřejmě bych se rád zúčastnil mistrovství světa a olympijských her. Nechci však nic zakřiknout a koncentruji se hlavně na cíle stanovené pro tuto sezónu,' jasně vymezil svoje sportovní plány, představy a přání jablonecký lyžař, úspěšný závodník v alpském lyžování a také student Jan Ouvín.