Osmnáctiletý Jan Solfronk o svém talentu dal vědět již v žákovských kategoriích, kdy startoval více v bězích a je dosud českým rekordmanem starších žáků na sto a dvě stě metrů překážek.

Jak a kdy jste s atletikou začínal?
Samozřejmě v jabloneckém atletickém oddíle jako mladší žák s všeobecnou přípravou. Skákal jsem i do dálky u otce mého dnešního trenéra Miroslava Ruckého, který mě později zlákal k víceboji. V dorosteneckém věku jsem se intenzivněji věnoval překážkám, jak dlouhým, tak i krátkým.
V dorosteneckém věku jste již měl řadu úspěchů.

Loni, právě jako dorostenec, jsem byl mistrem ČR na 400 metrů překážek, na krátkých „plotech“ jsem byl druhý. Startoval jsem na loňském mistrovství světa dorostu v Ostravě, kde se mi v devítiboji příliš nedařilo a skončil jsem až na devatenáctém místě. V zimní sezoně se zadařilo a v halovém sedmiboji jsem získal třetí místo již mezi juniory, mezi kterými startuji prvním rokem.

Kvalitní desetiboj jste absolvoval ještě před mistrovstvím ČR.
Bylo to na Fortuna mítinku v Kladně, který pořádal trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák s tyčkařem Lubenským, a tam jsem skončil rovněž druhý mezi juniory, stejně jako nyní v Houštce a vždy za zlínským Pašiakem, který je kvalitním tyčkařem.

Jak se připravuje takový desetibojař, ten musí přeci umět všechno?
Týdně trénuji třikrát až čtyřikrát v několika cyklech po třech hodinách, vždy zaměřených třeba týden na vrhy, tj. rozvoj síly, další na běhy s rozvojem rychlosti, další na obratnost apod. Jeden až dva týdny před závodem ladíme tím, že ve dvou dnech absolvuji většinu disciplín desetiboje.
(„Desetibojař musí být rychlý, silný, pružný, vytrvalý a hlavně mít hlavu…“ dodává Honzův trenér Miroslav Rucký.)

Strava musí být speciální?
Já to nepřeháním, stravuji se normálně, jen před závodem opatrně a v den závodu už vůbec nic, jen večer před druhým dnem si dám hlavně maso. Nejraději mám stejně co mi uvaří babička, třeba svíčkovou.

V soukromém životě děláte co, asi studujete?
Studuji na gymnáziu U balvanu, kde budu příští rok maturovat, a pak byl chtěl na vysokou školu asi do Prahy a pak se uvidí, kde budu s atletikou pokračovat, což bych určitě chtěl. Kromě sportu jsem rád s přáteli, poslouchám hudbu, jako každý mladý člověk.

A atletické plány do budoucna?
Zlepšovat se v každé disciplíně, tak abych se pochopitelně zlepšoval v zisku bodů a tím si zajistil účast na mistrovství Evropy juniorů v příštím roce, které se bude konat ve Švédsku.

Na otázku, jak to vidí dál s jabloneckou atletikou, jsme se zeptali přítomného trenéra Ruckého.
„Na podzimní valné hromadě oddílu by se mělo zvolit nové vedení, které určitě oživí atletiku v Jablonci, kde bychom rádi pokračovali v tradici a chtěli bychom do města vrátit atletickou extraligu!“