Název je běh, ale ve vaší disciplíně se neběhá…
Ano, jsme sekce orientačního běhu, která je mladší než samotný orientační běh a jezdí se na horském kole v terénu. Závodník se musí ke kontrolám dostat podle mapníku, který má na řídítkách a musí však použít nejlépe nejkratší cestu na něm vyznačenou. Jestliže chci mimo cestu, tak jedině kolo na ramena a běžet po svých.

Jste nominován na mistrovství světa. Kde se koná?
Bude to poslední týden v srpnu v Polsku u Mazurských jezer a reprezentační tým má šest mužů a šest žen plus po jednoho náhradníka. Stejná nominace je platná i na mistrovství Evropy, které bude 22.–27. září v Litvě, kam bych tedy měl jet také.

Vy ale nejste na vrcholných soutěžích nováčkem?
Už jsem se jednou dostal na ME do Polska jako náhradník, loni jsem si už nominaci na závodech vyjel a byl jsem na mistrovství Evropy v Itálii, kde jsem v závodě na krátké trati obsadil třetí místo a získal bronzovou medaili. Do nominace se závodník dostane účastí v závodech Českého poháru, kde jsem loni obsadil celkové třetí místo, letos se mi zatím tolik nedaří, jsem průběžně šestý.

Jste Jablonečák, jak jste se k tomuto zajímavému sportu dostal?
Začínal jsem v jabloneckém oddíle orientačního běhu TJ Tatran s během asi v devíti letech, ale ve dvaceti jsem přesedlal na horské kolo a jsem členem SNS Smržovka, kde se tomuto sportu věnují. Příprava spočívá asi jako u každých bikerů v jízdě v terénu do kopců, krátké sprinty apod. Tréninky mi rozepisuje reprezentační trenér Jiří Vraný, který je z Liberce. Účastním se v rámci tréninků i závodů na horských kolech nebo závodů do vrchu, například z Janova na Slovanku.

Ještě mi prozraďte, jak se trénuje orientace?
Pochopitelně se musí umět zacházet s mapou, a protože tam, kde trénujeme na kole to známe, tak si na soustředění vybíráme oblasti, které jsou pro nás neznámé. Letos jsme třeba byli v okolí Plzně.

Jak mohou zájemci vstoupit do řad „orienťáků“?
Ti, co chtějí běhat, mají možnost v jabloneckém Tatranu, ti, co preferují horské kolo, se můžou zapojit v našem klubu ve Smržovce. Ale všichni to mohou zkusit i v závodech OPEN, kde se závodí i ve dvojicích podle jednoduché mapky. Takových závodů je hodně. Například v nedalekém Cvikově bude závod dvojic. Jak takový závod vypadá, bude šance vidět v Liberci, kde se bude závodit ve sprintu a ve štafetách ve dnech 13.–14. září. Z mladých závodníků se již prosadila smržovská studentka jabloneckého sportovního gymnázia Anežka Pařízková, která se v žákovské kategorii zúčastnila ME v Itálii.