Janis Ziogas, člen oddílu sportovního kulečníku TJ Bižuterie Jablonec, je držitelem dvaadvaceti titulů. Na turnaje neregistrovaných hráčů Jablonec Open 2015 sice hrát nemohl, ale chybět nesměl. Pozorně sledoval výkony jednotlivých účastníků.

Jak se on k takovému úspěchu dostal a proč se rozhodl právě pro kulečník?

„Začínal jsem s fotbalem. Kvůli zdravotním problémům jsem pak v patnácti letech ale přešel na kulečník. Taky proto, že rodiče měli hospodu a v té se kulečník hrál dnes a denně. Od osmi let jsem tam „šťouchal", popsal své začátky nejlepší hráč jabloneckého oddílu sportovního kulečníku.

Může se pochlubit

Konec kalendářního roku ale neznamená konec kulečníkové sezóny. Ta začíná v září a končí v květnu, někdy i v červnu. Za těch pár měsíců, které má Janis Ziogas za sebou, se může pochlubit velkými úspěchy. „Zatím byla tato část sezóny super. Hrál jsem tři turnaje, z toho mám dvě vítězství a jednou druhé místo. Nejtěžší byl turnaj v Prostějově, kde se sešel malý kádr mistrovství republiky. Vyhrál jsem, ale ve finále to bylo hodně těžké. Dokázal jsem to udržet. Pak přišla série čtyř turnajů, Classic tour, série čtyřech turnajů, ze kterých vzejde vítěz. V prvním jsem obsadil druhé místo a další jsem vyhrál. Teď sérii vedu," připomenul své aktuální výsledky jablonecký hráč.

Co je vlastně potřeba k tomu, aby měl hráč kulečníku takové výsledky?

Nejdůležitější je psychika, klid, píle a k tomu hodně trénovat. Každý musí poznat sám sebe, jak se v každé situaci u kulečníkového stolu zachová. Snažím se trénovat každý den. Osmého ledna mě už čeká mistrovství republiky v Praze, takže se teď připravuji na tuto akci.

Dají se vydělat kulečníkem také nějaké peníze?

Dají, ale ty pokryjí vždycky jen náklady. Ve vyšších soutěžích, třeba na mistrovství Evropy, obdrží vítěz dva tisíce euro. To už je částka, která nezní špatně. Ale když si člověk spočítá, kolik taková účast hráče stojí, tak je to opravdu jen na částečné pokrytí nákladů. Když vyjíždí na takové akce český hráč, přispívá mu svaz. Ale v konkurenci, jaká se tam sejde, je už těžké obstát.

Jaký byl váš dosavadní největší úspěch?

Bylo to před třemi lety na mistrovství Evropy v týmech, kde jsme skončili třetí za Českou republiku. Můj individuální největší úspěch je dvanácté místo na mistrovství Evropy seniorů.

Na seniora ale nevypadáte. Kolik let je seniorům v kulečníku?

Od dvaadvaceti až do sta… Dokud to každému jde. Do jednadvaceti patří hráči ještě do kategorie juniorů.

Přišel jste se podívat na povánoční turnaj, který váš oddíl pravidelně pořádá. Jak se vám líbí výkony účastníků?

Je to turnaj neregistrovaných a je dobře, že si tolik hráčů přišlo k nám zahrát. Je to nižší úroveň, ale každý se může kulečník naučit. Důležité je, že si našli čas a přišli.

Co vás čeká v další části sezóny?

Budu hrát další série Classic tour. Čeká mě také ještě mistrovství Evropy týmů a pět mistrovství republiky, v každé disciplině jedno. Jedna disciplína znamená jeden turnaj o jednom víkendu. Hraji mistrovství ve všech disciplínách, takže skoro každý víkend.

Jedna z dalších velkých kulečníkových akcí se bude konat opět v Jablonci…

Ano, je to mistrovství republiky v trojbandu, které pořádáme 9. a 10. dubna. Je to také pro diváky nejzajímavější kulečníková disciplína, protože trojband je disciplína velmi náročná. Dá se říct, že je to už umění. Ve světě se jím i několik lidí i slušně uživí.

Když zbude čas, jak si od kulečníku odpočinete?

Věnuji se přítelkyni. A rekreačně si chodím ještě stále zahrát fotbal.