Nechyběl na mistrovstvích Evropy a světa, ze světového poháru v Imst má na kontě čtvrté místo. Saním se věnuje stále. Dnes trénuje a vede sáňkařskou reprezentaci.

A starat se o naši sáňkařskou elitu není jednoduché, třeba co se týče dopravy. „Pamatuji, že si každý stát převážel saně mezi státy i kontinenty sám. Ty bohatší využívaly služeb Cargo, které ale byly výrazně dražší. V letošním roce jsme už ale mohli tuto službu také využít, a to díky finanční podpoře," popsal útrapy cestování sáňkařského vybavení Jindra Zeman. „Saně jsme letos ve Wintenbergu zabalili do beden, dali do kamionu a ten je přepravil na letiště. Do Lake Placid dorazily v pořádku. A pak je zase naložil kamion, aby je převezl dál," vylíčil putování saní trenér reprezentace.

V půli Kanady ale zuřila na začátku letošní sezóny vánice a saně včas nedorazily. „Start se posunul. A aby se závod vůbec odjel, měli závodníci jen dvě tréninkové jízdy, pouze jednu závodní a družstva se nejela vůbec," popsal trenér, co se může stát při přesunu sáňkařské bagáže a oddychl si: „Ještě, že závodníci a trenéři letí letadlem. Vzdálenosti mezi dějišti závodů je někdy třeba přes celou Ameriku."

TEĎ ŘEŠÍ SKLUZNICE

A přijít o sáňkařské nádobíčko si žádný závodník nepřeje. Nejen kvůli ceně. „Ceny jsou různé. Jedničky stojí kolem dvě stě tisíc, některé i tři sta tisíc. My jsme schopní je vyrobit za polovinu," uvedl Jindra Zeman.

On sám také saně staví. Moc dobří totiž ví, jaké mají mít vlastnosti, aby závodníkovi vyhovovaly. „Teď zrovna řeším skluznice. První saně jsem postavil už když mi bylo osmnáct," připomenul úspěšný sáňkař a reprezentační trenér.

Česká sáňkařská reprezentace už letos absolvovala závody v Německu, Kanadě a v Americe. „Tam je ale provázelo velmi nepříznivé počasí, které způsobilo, že dvojky saně jely jen na jednu jízdu," popsal Jindřich Zeman dosud absolvované starty českého týmu.

A JAK SI NAŠI VEDOU?

A je s jeho výsledky spokojený? „Zatím naši předvádějí dobrý výkon, kterému ale neodpovídá umístění. Dělají zbytečné chyby. Mohlo by to být určitě lepší. Ale žádný propadák to není," vyhodnotil dosavadní výsledky Jindra Zeman.

Připomenul, že Českou republiku reprezentuje družstvo ve složení bratři Antonín a Lukáš Brožovi, Matěj Kvíčala, Jaromír Kudera, Tereza Nosková a Ondřej Hyman.

Hned po novém roce je čeká start na mistrovství světa, do kterého je vložený ještě závod světového poháru, závod se jede v Königsee. „Saně a bagáž se přemístí z Ameriky přímo do místa konání. A hned po novém roce tam trénují a pátého a šestého startují," připomenul nejbližší akci českého týmu reprezentační trenér a bývalý úspěšný jablonecký sáňkař Jindřich Zeman. V roce 1973 právě v v Königsee startoval na Mistrovství Evropy a dojel na desáté pozici.