Závod se koná v sobotu 21. září na louce v obci Janov nad Nisou, místní část Hraničná. Touto akcí vyvrcholí domácí sezóna orientačních běžců. Místní klub TJ Tatran Jablonec nad Nisou pořádá Mistrovství ČR na klasické trati. Celkem bude závodit 1300 běžců.

TJ Tatran Jablonec nad Nisou se ucházel o pořadatelství předloni. Uspěl ve výběrovém řízení Českého svazu orientačních sportů. „Závody připravujeme téměř dva roky, celé je zajišťuje přes 135 pořadatelů z našeho oddílu,“ uvádí ředitel závodu Zdeněk Zuzánek. Program se skládá ze dvou závodů. V sobotu je od 11 hodin kvalifikace, ze které postupuje nejlepších 32 mužů, resp. 24 žen do hlavního finále. To má stejné centrum jako v sobotu a nedělní závod začne v 9 hodin.

DAJÍ SI PATNÁCTKU

Pouze tratě budou zhruba o třetinu delší. „V sobotu mají muži trať dlouhou zhruba deset kilometrů. V neděli je čeká 13,7 km a převýšení přes 800 metrů. To vše vzdušnou čarou. Všichni závodníci naběhají minimálně 15 km v náročném jizerskohorském terénu, který se vyznačuje řadou kamenů, skalek, ale také velkých kopců,“ připouští stavitel nedělních tratí Jan Picek. Vrcholit v neděli bude závod mezi 14. a 15. hodinou. Vyhlášení je pak naplánováno na 15,15 hodin.

Kromě domácího mistrovství je na programu závod pro veřejnost, kterého se může zúčastnit kdokoliv, i naprostý začátečník. Přihlášky přijímají pořadatelé v sobotu do 10 hodin na prezentaci. Závod si lze pak proběhnout v sobotu mezi 11. a 13. hodinou a v neděli pak mezi 9 a 11 Jsou připravené čtyři různé tratě, od 2 do 8 km, liší se také náročností.

SLEDUJTE OBRAZOVKU

„Chceme ukázat i veřejnosti, že orientační běh je krásný moderní sport. Každému na trati se fandí a běh krásnou jizerskohorskou přírodou určitě stojí za to,“ říká Picek.

Oblast, ve které se závod poběží, využijí zároveň zahraniční výpravy k tréninku na Mistrovství světa v orientačním běhu, které Česko bude pořádat v termínu 4. – 9. července 2021. To bude mít centrum v Doksech, běhat se bude ale také na Jablonecku a na Kokořínsku,“ informoval o akce světové úrovně jablonecký pořadatel Jan Picek.