„Organizátoři připravili trasu po T-Mobile Magentové stopě, která není náročná a může si ji vyzkoušet i začátečník. Do sluncem zalitých tratí vyjelo více než 770 závodníků," přiblížil za pořadatele Tomáš Straka.

Závodní program 56. ročníku ČEZ Jizerské 50 začal ve čtvrtek o půl druhé výstřelem do závodu na 30 kilometrů bruslením. Na tradiční závod se vydalo 514 závodníků ve třech startovních vlnách. Podmínky všem závodníkům mimořádně přály. Mrazy posledních dní a dostatek sněhu umožnilo perfektně připravit tratě, a tak mohli všichni prodat svoji techniku. Slunečné počasí s teplotami kolem -6 °C se postaralo o jedinečný běžkařský zážitek.

Všechny čekal náročný průjezd kolem vodní nádrže Josefův Důl následován táhlým stoupáním na Čihadla. Tady už to mohl každý rozparádit, protože se do cíle až na výšlap na Olivetskou horu jelo z kopce, nebo po rovině. Jako první proťal cílovou pásku Fabián Štoček, nejrychlejší ženou byla Adéla Ročárková Boudíková.

Koncertem oblíbeného písničkáře Pokáče začne v Jablonci Jizerská 50.
Pokáč, David Vávra i záhadný duch Muhu. Jizerskou 50 doprovodí kulturní program

Hned pár minut na to zažil Bedřichov a 261 závodníků milou premiéru. Běžkaři preferující kratší distance se pustili do ČSOB Jizerské 17. Měli před sebou dobré vyhlídky, neboť je čekaly hned dvě občerstvovací stanice. Těsně nad Hřebínkem, kde byla druhá občerstvovací stanice, se napojili na trasu třicítky, ale ušetřili si náročný výšlap na Olivetskou horu. První historické vítězství na ČSOB Jizerské 17 si připsali Oskar Poluha a Zuzana Kocumová, bývalá olympionička a mnohonásobná účastnice Jizerské 50.

Nabitý program pokračuje v Bedřichově i v pátek 10. února. Ráno patřilo dětem všech věkových kategorií na Mini Jizerské Pojišťovny VZP. Poté do akce nastoupilo hned několik hvězd ze sportovního a kulturního prostředí v rámci T-Mobile Jizerské firemní štafety. Ta je skvělou akcí, při které se nejen stmelí pracovní kolektiv, ale jsou na ni pozváni i zajímaví hosté.

Zlatým hřebem programu je ORLEN Benzina Sprint, ve kterém závodí největší hvězdy dálkových běhů. Program vyvrcholí pietou za zesnulé horolezce, na jejichž počest závod nese přídomek Memoriál expedice Peru 1970. Následně vyjedou do své krasojízdy historičtí lyžníci ve slušivých kostýmech z dob dávno minulých. Páteční večer bude zakončen kulturou v Jablonci nad Nisou, kde zazpívá Pokáč na prvním koncertě ČEZ Energy fest.