ablonec n. N. / Světově uznávaná oštěpařka Barbora Špotáková pochází z Jablonce, kam se pravidelně ráda vrací. V místní atletické hale občas trénuje a spolu s kamarády oddílu TJ Liaz, se kterými vyrůstala, se zúčastnila letošního Silvestrovského víceboje, kde v Corny atletické aréně startovala jako kapitánka družstva FC Beercelona.

Proč se zúčastňujete jabloneckého Silvestrovského desetiboje?

Jablonecký Silvestrovský desetiboj znám už od malička. Pro mne je to velmi příjemná tradice. V posledních letech jsem s kamarády vytvořila vlastní team, kterému jde především o zábavu. Pro mne je to příjemná změna po všech závodech, ve kterých opravdu vždy o něco jde. Na desetiboj se vždy moc těším.

Jaký máte program závodů na rok 2008?

Na prvních závodech budu startovat v Turnově na Memoriálu Ludvíka Daňka. Jednak je to blízko Jablonce, jednak tam závodím moc ráda. Pak se objevím v Ostravě na Zlaté tretře, kde by měl letos ženský oštěp patřit mezi nejlépe obsazené disciplíny. Následovat budou tradiční závody Grand Prix, kde chci sbírat body do světového rankingu. Samozřejmě všechno bude podřízeno Olympijským hrám v Pekingu. Olympijské finále ženského oštěpu by mělo být 21. srpna 2008. Tedy pro nás velmi významné datum, které by mohlo získat lepší nádech než má dosud.

Jaké cíle jste stanovila pro letošní rok?

Bez debaty je to úspěch na olympiádě. Pokud jde o osobní cíle, tak aby všechno zůstalo tak jako dosud, protože mám obrovskou podporu svých nejbližších a ráda bych jim všechno, co pro mne dělají, vrátila v podobě pěkných výkonů a úspěchů.

Kterých úspěchů dosažených v roce 2007 si mimo titulu mistryně světa ceníte nejvíce?

Nejvíce si vážím toho, že jsem se během sezony, ve které jsem měla opravdu problémy s technikou, dokázala zkoncentrovat a na mistrovství světa v Ósace prodat všechno co umím. Toto cílené zaměření se mi opravdu vyplatilo. Další, čeho si cením, je vítězství ve světovém atletickém finále ve Stuttgartu, kde mě trápil bolavý loket, a přesto jsem se tam dokázala vyhecovat k dalšímu českému rekordu a k dalšímu vítězství nad velmi dobrou Němkou Obergfol.

Které oštěpařky budou vašimi nejvážnějšími soupeřkami?

Hlavní soupeřkou bude pravděpodobně opět Němka Obergfol, která loni mířila za jasným vítězstvím na mistrovství světa v japonské Ósace, a bude si určitě chtít letos spravit chuť. Dále je to Osleidys Menendes z Kuby, která je držitelkou světového rekordu a určitě se bude chtít vrátit na olympijské hry v dřívější skvělé formě.

Budete ještě někdy startovat v sedmiboji? (Pozn. Redakce: Bára byla jako juniorka jedna z nejlepších vícebojařek světa).

Pořád sice trénuji více všestranně než ostatní oštěpařky, ale na sedmiboj nemám opravdu čas. Oštěpařských závodů je tolik, že budu muset i v letošní sezoně opět pečlivě vybírat, na kterých budu startovat. Maximálně si dám v halové sezoně 60 m překážek a možná běh na 200 m. Je to takový test formy a zároveň zpestření monotónní zimní přípravy. V létě pak startuji v extralize, kde závodím třeba ve vrhu koulí.

Necháte se zlákat ke startu na mezinárodních závodech „Jablonecká hala“?

Určitě o tom trenérovi povím. On ví, jak se ráda vracím do Jablonce a je možné, že mě opět nechá doma v Jablonci spojit příjemné s užitečným. Ráda bych startovala, ale mám v té době zkouškové období, a tak nemohu nic slíbit.

Plánujete vdávání?

S Lukášem jsme o tom mnohokrát mluvili. Zatím nejsme ani zasnoubeni. Ale po olympiádě je to možné. Lukáš je určitě naprosto výjimečný člověk, se kterým si dovedu představit žít celý život.

Co vzkážete jabloneckým sportovcům – především těm mladým?

Aby byli hlavně trpěliví, protože se nevyplácí spěchat a chtít všechno hned. Já sama jsem si prošla opravdu několika těžkými roky, kdy mě trápila různá zranění, a už jsem přemýšlela o ukončení atletické dráhy. Úspěchy mohou přicházet kolikrát dost pozdě. Ale potom jsou o to sladší.