Od 12.00 středoevropského času změří síly s konkurencí ve stejné, ale o 2,5 km delší soutěži junioři Matěj Krupčík, Tomáš Vojík, Lukáš Dostál a věkem pořád ještě dorostenec Adam Václavík.
Od 9. února se oba týmy pod vedením svých trenérů Aleše Lejska a Vlastimila Vávry připravovaly na Pokljuce. „Využili jsme velkou závodní střelnici a kvalitní tratě ve vyšší nadmořské výšce. Tratě v Bansku jsou asi na 1700 metrů nad mořem, ale my bydlíme přímo v Bansku, v nadmořské výšce tisíc metrů," uvedl z Bulharska kouč Lejsek a ohlédl se za tréninkovým kempem ve Slovinsku.
„Týden na Pokljuce proběhl dobře, obě holky jsou zdravé. V sobotu jsme přejeli z Pokljuky do Banska 1200 kilometrů, už jsme vyzkoušeli zdejší tratě, v pondělí jsme měli první oficiální trénink, a pak už jdeme do závodů. Uvidíme, co nám při mistrovství Evropy přinesou."
Obě mladé biatlonistky se před rokem zúčastnily juniorského ME v Osrblí. Jessica Jislová nastoupila jen do úvodního sprintu a skončila 33., pak ji předčasně domů vyhnal zánět zubů. Kristýna Černá loni na Slovensku startovala ve všech třech individuálních soutěžích i smíšené štafetě. Nejlepším jejím výsledkem bylo 15. pořadí ve vytrvalostním závodě a 6. příčka v mix štafetách. Obě dámy mají na to, aby loňské výsledky posunuly výš.
Přípravu s drobnými zdravotními problémy svých svěřenců musel doladit Vlastimil Vávra. „Kluci se po návratu z juniorského a dorosteneckého šampionátu v Obertilliachu potýkali s různými onemocněními a problémy, chřipka řádila po celé Evropě. Tomáš Vojík bral dokonce antibiotika, Adam Václavík zápasil s rýmou a kašlem, doprovázenými bolestmi hlavy. Lukáš Dostál měl rovněž lehčí rýmu, Matěj Krupčík se zase cítil celkově unavený," vypočítává trenér Vávra.
Proto byl trenér rád, že nakonec všichni odjížděli na Pokljuku v přijatelném stavu. „Tam se mohli postupně aklimatizovat na nadmořskou výšku a adekvátně vystupňovat intenzity tréninků k blížícímu se mistrovství Evropy v Bansku. Týdenní výpadek však byl znát. Na místě jsme s klukama dolaďovali opakované rezervy ve střelbě, zaujmutí polohy, namáčknutí na spoušti i domíření. Zpočátku v klidu, pak ve vyšších intenzitách."
Obecně největší problémy vidí hlavní trenér mládeže Vávra v samotné koncentraci na střelnici. „Koncentraci někteří z nich poměrně často podceňují. To se mi potvrdilo při zařazování nezbytných střeleckých soutěží, kde psychika sehrála svoji roli. Chce to svůj čas, aby kluci vyzráli, ale oni sami však musí jít štěstíčku naproti," říká Vávra.
Z loňské sestavy zůstali v juniorské reprezentaci, která prodělala výrazné generační změny, jen Tomáš Vojík s Lukášem Dostálem. Oba se spolu vystřídali v Osrblí v soutěžích jednotlivců. Vojík skončil 20. ve sprintu a 23. ve stíhacím závodě, v individuálu ho nahradil Dostál a obsadil 39. místo.
Nejvýraznějšími juniorskými úspěchy v Osrblí byly v roce 2012 výsledky z vytrvalostních klání: šestá Eva Puskarčíková a osmý Michal Žák. Juniorská smíšená štafeta ve složení Puskarčíková, Černá, Vávra jun. a Krčmář skončila šestá.
Autor: Jan Doležal, www.biatlon.cz