Klub z Kyjova má bohatou tradici právě v ženských kategoriích, vždyť s malou přestávkou hrály ženy Jiskry, v šedesátých a sedmdesátých letech, patnáct let nejvyšší československou soutěž a získaly i medaile. Odchovankyní je i bývalá reprezentantka a několikanásobná nejlepší basketbalistka tehdy Československa Helena Jošková Malotová.

Bižuterie - Jiskra Kyjov 77:54 (22:5, 32:18, 57:30)

I když hosté jsou až čtvrtým týmem moravské ligy, tak domácí trenéři ctili sílu soupeře a varovali před přílišným optimismem. Domácí mladé basketbalistky Bižuterie se rady očividně držely, protože na soupeřky nastoupily s velkým elánem.

Základní pětka Kerhartová, sestry Ješkeovy, Fiedlerová a Němcová, která se však záhy zranila, se rychle dostala do vedení. Po pěti minutách vedla 11:2 a po první čtvrtině 22:5, což byl základ pro klid do další části hry.

Nasazené tempo se sice udržet nepodařilo, ale domácí si stále svůj jistý náskok udržovali. Tým loňských žákyň trenérky Wirsigové ml. si první výhru sice vybojoval sám, ale jistotu jim přeci jen dodávala dvojice sice vrstevnic, ale hrajících již ligu juniorek Klokočníková a Čmejrková, která byla-li na hřišti, tak to šlo hned líp.

Do střelecké listiny se zapsala jedním košem i nejmladší hráčka (roč. 2000) Veronika Říhová.

„Čekal jsem větší boj, děvčata hrála velmi dobře a zahrála si všechna," hodnotil souboj trenér Jan Čmejrek.

Body: K. Ješkeová 15, T. Ješkeová 14, Fiedlerová a Klokočníková 13, Kerhartová 9, Čmejrková 6, Doudová 4, Říhová 2, Drahoňovská 1, Patrmanová, Bartoňová a Němcová.

Bižuterie - Jiskra Kyjov 54:48 (5:14, 23:26, 38:38)

Nedělní odveta výsledkově sice dopadla dobře, ale průběh byl zpočátku přesně opačný. Hostující hráčky zrychlily zejména rozehrávku a měly velmi úspěšnou střelbu ze střední i delší vzdálenosti. Domácím nestačila ani viditelná výšková převaha, když to nepadá, tak se nedá nic moc dělat.

Hostující basketbalistky vedly po čtyřech minutách druhé čtvrtiny 22:5! Bižuterie však měla v záloze dva trumfy, které ráno hájily barvy pražské Slovanky a první čtvrtku nehrály Čmejrková a Klokočníková. Po jejich návratu se skóre začalo pomalu otáčet, ale nejen jejich zásluhou, protože se jistota vrátila i do rukou ostatních.

Ve druhé minutě třetí čtvrtiny se poprvé skóre vyrovnalo na 28:28, ale houževnaté dívky z jižní Moravy se nevzdávaly. Produkovaly stále aktivní přechod pod koš a držely solidní střelbu. Tu měla nejlepší Kristýna Ješkeová z Bižuterie, a to v obou zápasech.

„Měli jsme si vytvořit v první části větší náskok, ale připravíme se na odvety u nás doma na začátku května, kdy zapojíme i naše dvě vyšší hráčky, třeba se do Jablonce ještě vrátíme," prorokoval kyjovský trenér Jiří Štěpánek.

Body: K. Ješkeová 17, Klokočníková 12, Čmejrková 9, Fiedlerová 8, Doudová 4, T. Ješkeová a Kerhartová po 2, Bartoňová, Říhová, Drahoňovská, Patrmanová a Divišová.

V případě rozhodujícího pátého utkání bude pořadatelem ve středu 8. května Bižuterie Jablonec. Hraje se na tři vítězství a v případě postupu pokračuje kvalifikace o extraligu kadetek U17. (lj)