Plná tělocvična spokojených dětí, od čtyř let výš. Taková je lekce cvičení a sportování, kterou v tělocvičně jablonecké základní školy Na Šumavě provozuje FitKids. „Jedná se o všeobecný sportovní kroužek, který nabízí jednou týdně pohybové vyžití pro děti od čtyř let do dvanácti let. Nesnažíme se je drilovat jednostranně, chceme je přivézt prostě ke sportování. Ukázat jim, že není jen jeden druh sportu, ale představit jim různá odvětví, ze kterých si pak třeba ten správný vyberou. Nevychováváme mistry světa, ale děti s láskou ke sportu," uvedl Tomáš Sova, předseda FitKids a hlavní lektor kroužku.

Přišli s tím první

A další, Ivan Cerman, potvrdil, že zaměření kroužku je především na bohaté sportovní vyžití. „S dětmi pracujeme cíleně po celý rok, a to už patnáct let. Já se jim věnuji i jako lyžařský instruktor. Ale program pro ně máme celoroční. Jako první jsme přišli s originálním metodickým postupem pro dětskou cykloškolku. Ve spolupráci s Pedagogickou univerzitou v Hradci Králové zpracováváme koncepci správného učení jízdy na kole. Vytváříme stejný postup výuky, jako se dnes používá pro výcvik jízdy na lyžích. Odpovídáme v něm na otázku, jak správně učit děti jezdit na kole," seznámil se záměrem členů FitKids Cerman.

Nedrilují předpisy

Ve spolupráci s pediatry je učí lektoři FitKids základní techniku, hlavně proto, že děti do šesti sedmi let nejsou ještě schopné vnímat bezpečnost provozu na silnici.

Pokud ale znají správnou techniku jízdy, tedy třeba jak přejet kanál, sjet z obrubníku a další pro cyklistu časté překážky, tak ho rodič už může vzít do menšího provozu na silnici. „Musí se naučit proto prvky bezpečnost. A rodič by měl začít právě s překonáváním překážek, které může malý cyklista na kole potkat. My přijíždíme už čtvrtým rokem za dětmi do školek a škol s naší univerzální pomůckou, s mobilním cyklohřištěm. Přivezeme si sebou překážky, patentované a originální, včetně kol a odrážedla. A uspořádáme pro ně kurz bezpečné jízdy na kole přímo u nich. Nedrilujeme děti jen předpisy, ale chceme je hlavně naučit správnou techniku jízdy," připomenul Ivan Cerman.

Přivezou si i hřiště

Dětem se pak ale věnují i dál, a to na cyklistickém dvoudenním kurzu, ve kterém si malí cyklisté v praxi ověří, co se už naučili. „Pro děti to ale neznamená jen se naučit základům jízdy na kole. Přínosem je i pobyt v kolektivu, získají vztah k cyklistice, naučí se překonávat překážky. A také jim vzroste sebevědomí v momentě, kdy zjistí, že už něco umí, že se něco naučili," připomněl lektor FitKids. Když vyučují jízdu na kole, nezapomínají také na rostoucí nároky dětí a jejich zálibu v moderních sportech. Vyučují proto moderní cyklistiku, BMX i třeba skoky na hliněných překážkách. „Umíme také rodičům poradit, jaké správné kolo mají dítěti koupit, což je důležité proto, aby jízdu zvládlo," připomenul Ivan Cerman.

Ze sáňkaře lektor

Ivan Cerman se vrcholově na Smržovce věnoval jízdě na saních. Úspěchy měl doma i v zahraničí jak v juniorské kategorii, tak mezi dospělými. Se sportem se nikdy nerozloučil a dnes se rozhodl, že své zkušenosti, lásku ke sportu a znalosti předá právě dětem. „Měl jsem otce trenéra. Pokračuji v jeho práci. Jen bych chtěl předávat dětem to, co umím, zábavnou formou. Já jsem se od dětství věnoval jen saním. A ostatním jsem tak trochu záviděl, že dělají více sportů. Tak to chci teď právě umožnit těm, kteří chodí na naše cvičební hodiny nebo kurzy," zdůraznil Ivan Cerman.

Byl úspěšný v judu

Také předseda FitKids Tomáš Sova se sportem doslova vyrůstal. „Věnoval jsem se atletice v TJ LIAZ, také střelbě a hodně aktivně jsem dělal judo. Největším úspěchem pro mne bylo mistrovství republiky ve skupinovém zápase. Spolu s Ivanem jsme se shodli, že se chceme, po ukončení naší aktivní sportovní činnosti, věnovat dětem. A přivedli nás k tomu jejich rodiče, kteří se na techniku jízdy na lyžích i na kolech stále dotazovali," informoval Tomáš Sova. A právě ten se jednou týdně schází s dětmi v tělocvičně základní školy Na Šumavě. „Naše dvouhodinovka začíná rozcvičkou, zahřátím, přejdeme na nácvik startů z různých poloh, trénujeme tak postřeh a obratnost, vnímání. Pak si dáme týmové hry, které hrají společně děti mladší i starší. Na řadu přijdou opičí dráhy, nácvik obratnosti a u dětí oblíbené parkurové stezky, tedy překonávání překážek. Dbáme na maximální bezpečnost a aby to, co se naučí, využili potom při jízdě na lyžích i na kole a v jiných činnostech," popsal činnost kroužku Tomáš Sova.

Ve čtvrtek je bazén

Aktivita kroužku ale nekončí v tělocvičně. Každý čtvrtek se děti scházejí ještě v jabloneckém plaveckém bazénu. „Neučíme ale děti plavat. Chodíme do páry, skáčeme do vody, jdeme do vířivky, hrajeme hry s míči, malí trénují s destičkami. Máme to jako zimní přípravu pro členy kroužku," vysvětlil čtvrteční schůzky sportovního kroužku Tomáš Sova.

Zdůraznil, že se rodiče mohou přijít kdykoliv na své ratolesti podívat. A navíc, pro zájemce připomenul, že první dva tréninky jsou zdarma, včetně toho v bazénu. A přihlásit do kroužku mohou rodiče své děti kdykoliv v průběhu roku.

V rámci kroužku ještě děti prožijí dvanáct společných víkendů, kdy vyrážejí na výlet. Nechybí ani program o prázdninách a mimořádných dnů volna, kdy nemusí do školy.

FitKids tedy představí klukům a děvčatům sport tak, aby v něm určitě našli zálibu. A že se jim to daří, je víc než jasné.