Minulý týden byl ukončen basketbalový kemp And1, který proběhl v Tanvaldě. Každoročně sem míří velké množství mladých basketbalistů a basketbalistek, aby získali více zkušeností. Ty jim předávají zkušení trenéři. Hlavním trenérem je Petr Treml, který trénuje basketbalisty USK Praha. Mezi těmi, kdo se stará o hladký chod kempu, je Vladimír Vyhnálek. Pro něj začne organizace dalšího ročníku již v září. Přesto si na tuto práci nestěžuje. S ním jsme hovořili nyní již o uplynulých ročnících.

V čem je hlavní výhoda takového kempu oproti normálnímu tréninku v týmu.

Jednak proto, že tady je trénink veden intenzivně. To znamená, že normální trénink probíhá dopoledne, odpoledne a večer zápasy. Další plus je v tom, že se dbá na to, aby každou z těch tréninkových jednotek vedl jiný trenér. Když jsou v normálních klubech pracují s jedním trenérem, na kterého jsou zvyklí. Samozřejmě je to dobře, ale každý má své metody a vidí jiné chyby nebo klade důraz na jiné věci. Takhle se to vlastně trochu kompenzuje.

Jak se stalo, že se tento basketbalový kemp dostal do Tanvaldu?

Bylo to takovou shodou náhod. Kluci z Liberce, mezi nimi Roman Číla se mi svěřili, že by rádi udělali basketbalový kemp. Dali se dohromady s Petrem Tremlem a uspořádali ho. No a my máme výborné podmínky jak pro samotný trénink, tak ubytování. Tak oslovili mě, abych to zařídil. Já tedy zařídil ty zmiňované věci jako ubytování, stravování a trénování, no a kluci dali dohromady trenéry a podobné věci. To byl vlastně začátek kempu tady v Tanvaldu. Bohužel, po dvou letech můj kolega Roman Číla měl takové pracovní nasazení, že nestíhal tohle dát dohromady a já jsem se rozhodl vzít si to na starosti sám. Tím pádem to tu zůstalo, a ta povšechná organizace leží na mně, respektive na TJ Seba Tanvald. Trenéry si ale shání Petr Treml sám.

Je rozdíl oproti prvnímu ročníku kempu? Dostává se do širšího povědomí dětí?

Určitě. Znamením toho, že kemp je úspěšný, a také dobře vedený, je fakt, že se sem k nám do Tanvaldu sjíždějí děti, které tady už byly. Přicházejí sem i jejich sourozenci nebo spoluhráči z týmů. Podstatná je také velká podpora města a letošní ročník se konal i za podpory Libereckého kraje.

Takže i město podporuje tento kemp?

Město Tanvald podporuje Tělovýchovnou jednotu Seba Tanvald, a tím i její jednotlivé aktivity. Čili i díky městu Tanvald a Libereckému kraji se konal letošní ročník. Kraj nám dal na určitou částku v grantu, takže nám pomohl.

Roste také s jednotlivými ročníky kempu množství přihlášených dětí?

Je tomu tak. Teď jsme se dostali do situace, kdy byl kemp plně obsazen. Celková kapacita je devadesát dětí. Tolik se jich i přihlásilo, ale tři se nakonec musely odhlásit kvůli zranění. Takže nakonec jich bylo o něco méně, ale bylo to vlastně naplněno, protože dál už jsme nedoplňovali. Ten počet byl dostačující.

Je na kempu stanovena nějaká věková hranice?

Na kemp přicházejí děti od osmi do osmnácti let, ale většinou se věk pohybuje v rozmezí osm až šestnáct let.
Zmiňoval jste trenéra Petra Tremla, ligového trenéra. Kdo byl ještě společně s ním na nyní skončeném kempu?
Petr Treml je hlavním trenérem. Ten to všechno organizuje a řídí. S ním se tady objevil František Rón, ale ten tu byl jenom dva dny kvůli povinnostem u reprezentační dvacítky s níž musel odjet do Polska na Mistrovství Evropy. Dál tu byl Radek Treml, trenér Vyšehradu a reprezentační sedmnáctky, Marián Přibyl, bývalý reprezentant ČR, stejně jako Petr Treml a nyní hraje za Pardubice. Pavel Rychtr, který trénuje v Liberci a spousta dalších. Bylo tady celkem třináct trenérů, takže děti měly opravdu dobrou obměnu.

Jezdí sem do Tanvaldu pouze děti z Libereckého kraje nebo je to širší?

Letos tady bylo hodně dětí z Prahy, Písku, Poděbrad, Kutné Hory a samozřejmě z blízkého okolí. Kemp má celkem zvuk a děti sem rády jezdí.

Jak to vnímáte postupem let. Je to pro vás radost nebo spíš starost?

Oboje. Nejdřív je to velká starost, samozřejmě. Letos to bylo komplikovanější, protože hotel Bon, kde jsou děti ubytovány, byl uzavřen. Pomohl nám svou obětavostí majitel hotelu Pauliny, který umožnil na dobu trvání kempu jeho otevření. Velká radost je v průběhu kempu i po skončení. Člověka potěší, že se to líbí jak trenérům, tak dětem. Ty potom přijdou poděkovat a přijdou s tím, že se tady ukážou i příští rok.
Každého organizátora potěší poděkování.