„Žáci se na disciplíny průběžně připravují v hodinách tělesné výchovy. Okresní kola organizujeme po celé republice. V této železnobrodské škole nám s organizací pomáhá za pedagogy Jan Lufinka,“ informoval o akci hlavní koordinátor Petr Marinčič.

SOUTĚŽILY ČTYŘI TÝMY

V tomto kole se utkali zástupci čtyř škol jabloneckého okresu, společně se železnobrodskou základkou se do bojů zapojily týmy ze základní školy Pěnčín – Bratříkov, z jablonecké ZŠ Mozartova a také z Velkých Hamrů. „Děti za absolvování disciplín obdrží odznak všestrannosti, který, podle odvedených výkonů, může být od bronzového až po diamantový. Hlavním cílem projektu je, aby byly všestranně pohybově nadané a nesoustředily se od svých sportovních začátků pouze na jeden sport.

Okresní kolo Odznaku všestrannosti se konalo na ZŠ Železný Brod Školní. Vítězství si zajistila pořadatelská škola a postupuje do krajského kola.

Autorem projektu jsou desetibojaři Robert Změlík a Roman Šebrle. Zapojit se může každé dítě, i to, které nikdy nesportovalo,“ informoval Petr Marinčič.

Počet účastníků okresního kola v železnobrodské základní škole se oproti loňskému roku zase zvýšil a souboje v jednotlivých disciplínách doprovázela výborná atmosféra. „První místo a postup do krajského kola si vybojovala železnobrodská škola, druhý post patřil Pěnčínu, třetí byla jablonecká ZŠ Mozartova a čtvrtou příčku získali zástupci Velkých Hamrů.

DOBRÝ UČITEL TO JISTÍ

„Atmosféra byla výborná, děti se aktivně zapojily do soutěžení, a navíc také bezvadně fandily. Je velmi důležité, kdo na základních školách odznak všestrannosti organizuje, jak dovede pedagog žáky motivovat a nadchnout je pro všestranné sportovní pohybové aktivity a jednotlivé disciplíny,“ zdůraznil Petr Marinčič.

Projekt Odznak všestrannosti se letos koná už devátým rokem a jak potvrdil Petr Marinčič, celkově počet sportujících dětí v projektu narůstá. Některé školy do něj naskočily už na samém začátku a jsou v něm dodnes. „Jednotlivé disciplíny mohou být motivací také pro učitele tělesné výchovy, který je v rámci svých hodin může s dětmi trénovat. A tělocvik se tak může stát pro žáky přitažlivější, učitel jim ho nabídne lákavější a zábavnější formou, než jaká bývá často pravidlem,“ zdůraznil Petr Marinčič.

STÁLE JICH PŘIBÝVÁ

Za dobu trvání projektu se celorepublikově do něj zapojilo přes devět tisíc žáků. A číslo se každoročně zvyšuje, stejně tak, jako počet zúčastněných škol.

„Nejlepších z okresních kol se sejdou v září na krajském kole, které se bude konat v Brně. I to může být v průběhu celého školního roku motivací pro žáky, zúčastnit se a poměřit si síly s ostatními šikovnými kluky a děvčaty z celé republiky,“ zdůraznil za hlavní organizátory Petr Marinčič.

KDO STÁL NA ZAČÁTKU?

Sazka Olympijský víceboj vznikl jako společná aktivita Českého olympijského výboru a společnosti Sazka na podporu zdravého životního stylu. Projekt je určený všem dětem základních škol a odpovídajících stupňů šestiletých nebo osmiletých gymnázií. Cílem je přivést ke sportování co nejvíce dětí, ukázat jim sport jako zábavu a přirozený životní styl. Nejnadanější mladí sportovci se přes školní, okresní a krajská kola mohou probojovat do republikového finále a utkat se se svými vrstevníky a také potkat olympioniky.