„Vážím si jí a strašně obdivuji, jak se po tom přepadení vrátila do velkého tenisu!“ Těmito slovy hodnotí tenistku Petru Kvitovou, která si poprvé na Australian Open zahraje grandslamové finále, liberecký sportovní redaktor Pavel Edelmann. Ten je její velký fanoušek, a ač je na služební cestě, kvůli tenisovým bitvám si klidně přivstane. Třeba ve tři hodiny ráno.

Na Petřino velké finále si však její fandové budík nastavovat nemusí. Začíná totiž v sobotu v 9.30 hodin našeho času. Osmadvacetiletá dvojnásobná vítězka Wimbledonu se postaví Japonce Naomi Ósakaové, která ve druhém semifinále porazila Karolínu Plíškovou.

Hru Petry Kvitové bedlivě sleduje i tenisový klub v Proseči nad Nisou. „Samozřejmě, že jsme na výkony Petry pyšní. Je to velký úspěch,“ hodnotí její výsledky vedoucí ČLTK Bižuterie Miloslav Hajátko.

Na severu Čech tenisové ikoně fandí i ti, kteří jinak sportu moc nedají. Petra se totiž ukázala jako velká bojovnice. Po přepadení z roku 2016 v jejím prostějovském bytě, kde jí útočník poranil ruku, se vrátila zpět k vrcholovému sportu. K jejímu zotavení přispěl specializovaný Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. Její levou ruku, kterou drží raketu, operoval primář Radek Kebrle. „Dodnes jsou s primářem v kontaktu. Na Fed Cupu s ní byl na tribuně. Nyní má operatér dovolenou, zda s ní ale jel do Austrálie, to netuším,“ zmínila ředitelka ústavu Marcela Škodová.

Lety na saních 2013
V Plavech opět poletí saně

Nemocnice díky Petře Kvitové získala dobré jméno, ale i nával pacientů. Čekací doba na operaci je i jeden rok, na ambulantní zákrok je třeba vydržet půl roku.

Loni v listopadu navštívila wimbledonská vítězka jabloneckou mincovnu. Zde si vyrazila svou minci. „Portrét se mi moc líbí a ráda bych poděkovala autorovi Jiřímu Dostálovi za ztvárnění. Jsem velmi ráda, že jsem se do České mincovny mohla podívat a osobně si minci vyrazit,“ svěřila se tehdy slavná tenistka.

Mince byly k dostání například přes internet. Zlatých mincovna zhotovila 200 kusů, jedna přišla na 12 tisíc korun. V prodeji bylo také zhruba 500 kusů stříbrných, jedna stála 1500 korun. „Všechny jsou už vyprodané,“ poznamenal Jaroslav Černý z České mincovny s tím, že vzhledem k její nedávné návštěvě sledují Petru Kvitovou téměř všichni zaměstnanci mincovny.

Ať už se do podvědomí lidí sympatická slečna se zářícím úsměvem dostala jakkoli, držme ji v sobotu dopoledne palce. Třeba grandslamové finále vyhraje i potřetí.