Letos již nepomýšlel tak vysoko, konkurence byla velmi silná. Důležité bylo se zúčastnit. A rodák z Jablonce v dubnu oslaví již padesáté narozeniny. I tak ale s přehledem zvládl náročnou trať a mezi několika tisícovkami startujících doběhl na 57. místě. Lauf devadesát kilometrů švédskou přírodou se běží už od roku 1922 pravidelně vždy první březnovou neděli na památku útěku švédského šlechtice, budoucího krále Gustava Vasy, před dánským králem Kristiánem II. Dánským.

Vítězství je největší možný úspěch, kterého lze dosáhnout nejen na okruhu Ski Classics, ale v celém běžeckém sportu.Standa Řezáč za vítězným Emilem Perssonem ze Švédska (3:37:43) zaostal pouze o necelých dvanáct minut a celou trať zvládl za 3 hodiny a 49 minut, což byl vynikající výkon.

Markéta Davidová
Markéta Davidová: Chtěla jsem studovat zvířecí obor. Těžká byla genetika

V závodě nereprezentoval Českou republiku jen on. Mezi českou lyžařskou elitou byli také Jiří Pliska, Václav Sedláček, Jan Šrail, Fabián Štoček, Pavel Sehnal, Petr Knop a Milan KohoutZa ženy startovaly Sandra Schützová, Karolína Grohová, Tereza Hujerová a Petra Hynčicová. Nejlepším českým závodníkem na letošním Vasově běhu byl Jan Šrail, který dojel třiadvacátý se ztrátou čtyři minuty na vítěze.Ženský závod Vasaloppet se jezdí až od roku 1997 a v roce 2016 jej vyhrála česká běžkyně Kateřina Smutná.