VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní cyklistické putování dvou házenkářů ELP

Jablonec n. N. - „Jste šílenci, okradou vás a zabijou, sežerou psi či medvědi, poznáte jen úplatky a korupci,“ těmito slovy zrazovali přátelé házenkáře.

30.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: GetPhoto/Martin Sidorják

Jedenáctou cyklovýpravu absolvovali dva házenkáři ELP Jablonec po úspěšném zakončení letošní sezóny, ve které skončili na čtvrtém místě druhé ligy. Na výpravu se vydávají dvě házenkářské opory František Dědeček mladší a Stanislav Svoboda.

„Stalo se tradicí, že každý sudý rok se cestuje po České republice a každý lichý rok se vyráží do zahraničí. Byli jsme na Slovensku a před dvěma lety na velice úspěšném cyklistickém putování po Portugalsku. Letos se v našich bláznivých hlavách zrodila myšlenka vyrazit směrem na východ,“ říká jeden z aktérů František Dědeček.

Sežerou vás psi a medvědi

Po dlouhých potréninkových přípravách si kamarádi ujasnili letošní cíl – Rumunsko a Moldavsko, i přesto, že je mnozí od jejich úmyslu zrazovali.

„Jste šílenci…, okradou vás a zabijou…, sežerou psi či medvědi…, poznáte jen úplatky a korupci…,“ tlumočí slova přátel, kteří házenkáře od cesty zrazovali Stanislav Svoboda.

Expedice Drá-kola 2009 začíná

Nic to však nebylo platné a všemu navzdory Jablonečané vyrazili na expedici, kterou nazvali „Expedice Drá-kola 09“. „Auto nás dopravilo z Jablonce do maďarského Debrecenu poblíž rumunských hranic, kde jsme jej zanechali, naložili „kozenky“ (kola) a s plnou zátěží vyrazili vstříc očekávaným zážitkům.

Naše cesta postupně vedla ze západu Rumunska od města Oradea přes hory na sever do starobylé oblasti Maramuréš, kde se jakoby zastavil čas. Vesničky jako z Ladových obrázků. Všude koňské povozy, tradiční vyřezávané brány, v každé vesnici několik překrásných kostelíků, rodiny pracující na svých políčkách a na lavičkách podél cesty sedící a dýmky bafající stařešinové sledujíc veškeré, i když minimální, dění,“ vzpomíná na začátek putování Dědeček.

Pastevci je vítali tuicou

Po pár dnech v této starobylé oblasti čekal oba cyklisty těžký přejezd Karpat. Mířili do Prislopského průsmyku, který je 1416 metrů nad mořem, do kterého „šplhali“ čtyři hodiny. „Bylo to něco přes osmadvacet kilometrů do ne zrovna mírného kopce a hlavně závěrečná část důkladně prověřila naše fyzické schopnosti,“ zmíní těžký úsek putování Svoboda.

Na konci dřiny však bylo milé překvapení. Házenkáři se museli před deštěm ukrýt do horské chaty, kde je místní pastevci pohostili domácí tuicou (slabší slivovice). Po dvou hodinách se mraky roztrhaly a oba borci se vydali na cestu a užívali si zasloužený sjezd podél řeky Bystrita do lázeňského střediska Vatra Dornei.

Přejezd Karpat - směr Moldavsko

Přejezdem Karpat se Jablonečané dostali do vinařské oblasti rumunské Moldávie, až do vysokoškolského města Iasy na východě Rumunska, poblíž hranic s Moldavskem. „Odtud už hurá do naší první země bývalého Sovětského svazu, do Moldavska.

Po nezbytných celních procedurách a dohadech s místní vojenskou hlídkou, která si nepřímo řekla o úplatek, neboť nám chybělo „nezbytné“ povolení průjezdu Moldavskem na bicyklu, jsme se ocitli v zemi, kde nedávno před naším příjezdem propukly bouřlivé lidové nepokoje ohledně prezidentské volby.

Nakonec nás do země pustili a my měli šanci nahlédnout pod pokličku pomalu rodící se demokracie na ruský způsob. Po prvním seznamovacím dni v moldavském městě Ungheni, jsme se druhý den vydali do města hlavního – Kišiněva,“ vrací se k další etapě putování po východě František Dědeček.

Moldavským průvodcem John

Dokonalým průvodcem se jim stal nový kamarád Jon, vysokoškolský student, který je nejdříve provedl městem.

„Následně nám u lahvového Sokola dopodrobna vylíčil historii, dnešní politickou situaci (naši politici jsou proti moldavským hotoví Churchillové) i mafiánské praktiky zdejší policie a armády,“ zavzpomínal na hovor Svoboda.

Žijí tam vstřícní a dobrosrdeční lidé

Z Kišiněva jejich cesta vedla zpět do rumunské Iasy odkud vlakem přejeli celé Rumunsko do příhraniční Oradei a odtud na kole zpět do Debrecenu. „Za deset dní jízdy na kole jsme ujeli 988 km pouze s jedním defektem – píchlou duší.

Na tento „výlet“ jsme vyrazili s velkým respektem a ačkoli jsme nocovali nejen po hostincích, ale mnohdy i v přírodě nadivoko, nic negativního nás na této třináctidenní výpravě nepotkalo. Naopak nás velice potěšilo, jak vstřícní a dobrosrdeční lidé v Rumunsku a Moldavsku žijí. Tímto děkujeme všem, kteří nám pomohli. Multumesc (děkujeme),“ zakončil ohlédnutí za svým putováním Dědeček.

Autor: Jiří Endler

30.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Servisní technik - elektronik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, * dohledávání závad na testovaných výrobcích, * analýza závad výrobků v reklamačním řízení, * servisní činnost elektronických výrobků, * práce s testovacími PXI stanicemi a analýza chybovosti , * testování a ověřování parametrů elektronických součástek, * tvorba jednoduchých testovacích a kontrolních přístrojů pro výrobní proces, * spolupráce s mistry výroby – problematika testování, , Požadujeme:, * minimálně SŠ/SOU vzdělání elektrotechnického směru výhodou, * orientace ve schématech a jejich používání, znalost obvodů a používání měřících přístrojů, * znalost a zručnost v pájení SMD a THT součástek mikropájkou, * pokročilejší znalost práce s PC (instalace programů), * znalost práce s testovacími PXI stanicemi výhodou, * tvorba vlastních elektronických konstrukcí vítána, * schopnost analyzovat, dohledávat problémy a následně je odstraňovat, , Nabízíme:, * zajímavou a zodpovědnou práci v prostředí moderních technologií , * příjemné pracovní zázemí v nových firemních prostorách, * zaměstnanecké benefity, * adekvátní finanční ohodnocení a růst mzdy po zapracování, * široká odborná základna v rámci holdingu. Pracoviště: Jablopcb s.r.o., U Přehrady, č.p. 5129, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Martina Bc. Kutnarová, +420 483 515 554.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT odboru humanitního. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici, REFERENT ODBORU HUMANITNÍHO (sociální pracovník - agenda SPOD), 10. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání, odpovídající požadavkům zákona č. 108/2006 Sb.; orientační znalost legislativy na úseku sociálně právní ochrany dětí; zkušenosti z obdobné pozice výhodou; absolvování zkoušek odborné způsobilosti výhodou; organizační, komunikační schopnosti, aktivní přístup k řešení problémů; pracovní flexibilita, schopnost samostatné tvůrčí práce, koncepční myšlení, odolnost vůči stresu; schopnost pružně rozhodovat a přijímat za svá rozhodnutí odpovědnost; časová flexibilita (práce i mimo stanovenou pracovní dobu); uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); řidičský průkaz skupiny B, Popis vykonávané práce: pracovník zajišťuje plnění úkolů svěřených Radou města Jablonec nad Nisou odboru humanitnímu dle pracovní náplně určené vedoucím odboru a tajemníkem magistrátu města. Zejména jde o úkoly na úseku sociálně-právní ochrany dětí dle příslušné legislativy (zejména zákon o sociálně-právní ochraně dětí, občanský zákoník, trestní zákon) na úseku práce s dětmi a jejich rodinami; dále pak kolizní opatrovnictví při zastupování nezletilých dětí, preventivní a poradenská činnost, spolupráce se soudy, orgány činnými v trestním řízení, ústavními zařízeními, školami, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi, které se na výkonu SPOD podílejí., Pracovní poměr: na dobu neurčitou s nástupem ihned, Přihlášky do 4. května 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva obsluha CNC velkoplošné pily. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA CNC VELKOPLOŠNÉ PILY, Práce na PC Výhodou , Manuální zručnost, Fyzická zdatnost, Smysl pro detail, Zodpovědnost, Praxe v oboru vítána není podmínkou, Nabízíme stabilní práci v dynamicky se rozvíjející firmě a zajímavé finanční ohodnocení., Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. Kontaktní osobou pan Libor Medek - tel: 605 171 503 (volat po-pá, 7-16h), e-mail: info@silhanjbc.cz. Pracoviště: Miroslav šilhán-truhlárna, Na Hranici, č.p. 387, 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Miroslav Šilhán, +420 731 181 564.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 19 500 Kč

Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚČETNÍ, Cestovní kancelář Scandia Czech tour se sídlem v Jablonci nad Nisou příjme účetní, Požadavky: SŠ/VŠ ekonomického směru, praxe na pozici účetní, znalost programu POHODA vítána, velmi dobrá znalost práce na PC (MS Office), spolehlivost, pečlivost, vedení a zpracování agendy faktur přijatých, vydaných, bankovní výpisy, pokladní doklady, kalkulace, příprava podkladů pro mzdy, znalost všeobecného účetnictví, plný úvazek. Nástup je možný ihned., Nabízíme: Zajímavou a dynamickou práci, velmi příjemný kolektiv, Základní plat: 19.500,-Kč - 25.000,-Kč , Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. Tel: 483 316 235, e-mail: info@scandiaczech.cz. Pracoviště: Mgr. zdeněk šmíd-cestovní kancelář, Poštovní, č.p. 2033, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Miroslava Šmídová, +420 483 316 235,602 402 099.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kinematovlak. Ilustrační fotografie.

Kinematovlak z filmového festivalu dorazí i do Turnova

Sympozium Desná. Ilustrační fotografie.

Dřevosochařské sympozium letos podpoří i Riedelovu hrobku

Český ráj dětem zahájí v sobotu turistickou sezonu 2018

Turnov – V sobotu 28. dubna se koná jubilejní 15. ročník zahájení turistické sezony v Českém ráji v rámci hry Za pověstmi Českého ráje.

FOTO: V Turnově uctili odkaz Olgy Havlové. Zasadili strom

Turnov – Město Turnov se připojilo k projektu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, který si vzal za cíl v letošním roce vysadit 85 stromů. 

Lekl se kočky, odneslo to nejen auto, ale i posádka

Smržovka – V sobotu krátce po jedenácté hodině dopoledne jel mírným klesáním v ulici Hlavní ve Smržovce ve směru do Tanvaldu řidič ve voze Jeep Compass.

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT