Ani ve snu se mu nezdálo, že bude za dva týdny soutěžit na nejprestižnější světové akci. Ale stalo se. Jediný lukostřelec z Česka, mladý Andreas, který si vystřílel místo do Pekingu ve francouzském Boe na letošním Světovém poháru, měl totiž pozitivní testy na marihuanu a tudíž byl z účasti na olympiádě vyloučen. Český lukostřelecký svaz na uvolněné místo nominoval libereckého závodníka. Jistě byl moc a moc překvapený, taková věc se nestává často. „Přiznám se, že překvapení tohoto typu bylo pro mě velice příjemné,“ přiznal Bulíř. To, že pojede na olympiádu, se dozvěděl na dovolené v Řecku od kamaráda, který mu poslal esemesku.

Jaké byly vaše první reakce?
Protože to bylo od kamaráda, myslel jsem si – to je hloupost. Předtím jsem totiž dostal SMS, že jsme jako Česká republika o místo na olympiádě přišli.
Andreas byl na marihuanu pozitivně testován tři týdny před závodem v Boe, ale v dalším testu, přímo v Boe, byl již negativní. Proto se také podařilo místo pro Čechy uhájit.

Doufal jste tento rok, že byste mohl být do Pekingu nominován?
To není nominace, ale musíte si účast vystřílet. Ať již na mistrovství světa nebo na mistrovství Evropy. A na olympiádu se dostalo 64 střelců. Letos bylo novinkou to, že posledních pět míst na olympiádu bylo možno získat ve francouzském Boe, na finále Světového poháru. A Andreas jej získal. Celkem se letos z Evropy dostalo do Pekingu sedm závodníků.

Jaké závody jste letos absolvoval?
Mistrovství republiky v hale, mistrovství Evropy. Ale letos se mi moc nedařilo. Právě z takového určitého zklamání jsem nebyl ani v Boe. Nevěřil jsem, že bych uspěl, připadalo mi to zbytečné. Navíc jsem si čtyři týdny před Evropou natrhl zádový sval a na začátku června ještě navíc zablokovaný krk. Takže jsem měl složité období v takové důležité sezoně.

Jaká je tedy vaše aktuální forma a co se dá ještě dohnat?
Jde jen o to, dostat se do pohody. Do psychické ne, protože dostat se na olympiádu, to je pro mne dost veliké zadostiučinění vůči posledním dvanácti letům. Teď jde jen o to hezky si zastřílet.

Takže nemá cenu se bavit o umístění, cílech?
Hodnotím vše slovy – důstojně vše ustát.

Jak dlouho se věnujete lukostřelbě. A vaše top výkony?
Je to sedmnáct let. V sestavě FITA držím rekord 663 bodů ze 720 možných, to je střelba 2 x 36 šípů na 70 metrů. Ta se bude střílet v Pekingu. Letos jsem nastřílel nejlíp 643. Celkem mám pět titulů. Na sestavu FITA (ze vzdálenosti 90 m, 70, 50 a 30) 1320 bodů ze 144 šípů 70 m v sestavě FITA 340 (36 šípů – max. 360), 30 FITA 355 ze 360 možných a na 12 šípů (4 x 3 šípy) vyřazovací souboje 116 ze 120.

Co vám říká Čína?
Je to sice jiný svět, ale tam budeme v olympijské vesnici světového typu, navíc v Pekingu, takže se neobávám žádných problémů. Navíc tam bude stravování v Českém domě českou kuchyní. V Číně jsem byl v roce 2001 na mistrovství světa, kde jsem byl 43. Tehdy jsme se stravovali v čínském hotelu, jedli jsme jídla připravovaná pro turisty z celého světa. V tomto směru nebyl nejmenší problém. Jediným problémem byl prach a smog.
Asi máte nyní kolotoč. Oblek olympionika, různá vyšetření zdravotního stavu, očkování…

Na nějaká očkování je pozdě, takže nic takového. Na obleky nám brali míru již na jaře, v rámci širšího olympijského výběru. Zároveň u toho proběhla i akreditace. Jenže jsem se dostal do nominace až na poslední chvíli, takže mi oblek neušili. Budu proto při své figuře mít různě upravované kalhoty…

Berete si na olympiádu svůj luk, nebo je jiná praxe?
Luk jako takový je velice specifická osobní věc, stejně jako muška na zaměřovači. Takže každý střelec má svoje vybavení. Samozřejmě beru dva luky a tři sady šípů (36 kusů).

Kdy odlétáte do dějiště olympijských her?
Ve čtvrtek 31. července, ale netuším, jestli budu mezi prvními. Každopádně vím, že budeme v Istanbulu čekat šest hodin na spoj do Číny. Předvoj včetně lékařského týmu tam již je.
My letíme proto tak brzo, že lukostřelba začíná jako jeden z prvních sportů. Ve dnech 8. až 16. srpna.