Evropský šampionát se konal v bulharských městech Dupnitza a Blagoevgrad ve dnech 13. – 18. července a v patnáctičlenné výpravě bylo jedenáct Moravanů a čtyři Češi. Lukáš Roubíček byl jediným zástupcem Libereckého kraje a přesto, že patřil k nejmladším, odehrál vyjma semifinálového utkání všechny duely českého výběru.

„Lukáš nehrál pouze semifinále, a to z důvodu, že trenéři chtěli do hry postavit „zkušenější“ hráče, ale po semifinále se rozhodli, že Lukáše do sestavy opět zařadí,“ sdělil otec jabloneckého hráče Petr Roubíček.

Lukáš Roubíček, který je z basketbalové líhně BC Blesk Jablonec, tak výrazně pomohl k zisku evropských šampionů. Nastupoval na nadhozu, na třetí metě, na pálce i v poli. „Myslím, že hrál velmi dobře,“ říká hrdý otec.

Lukáš sám si šampionát velmi užil

„Bylo to super,“ vylétlo spontánně z úst mladého mistra na dotaz, jaké to bylo. Největším zážitkem bylo finále, které Lukáš Roubíček odehrál takřka celé a nejvíce si spolu se spoluhráči užil aquaparku, který v rámci dne volna navštívili. „Byli jsme i na výletě do vnitrozemí, ale kluci si nejvíce užili ten aqupark,“ řekl trochu smířeně Petr Roubíček, který pro českou výpravu zařizoval letenky i ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu.

„Kromě hráčů v hotelu bydleli i rodiče a prakticky jsme měli celý hotel jen pro sebe. Kluci si připadali jak národní fotbalový celek na světovém šampionátu,“ říká s lehkou nadsázkou rodič.

Cestu k titulu zahájili mladí baseballisté rekordní výhrou nad Tureckem v základní skupině v poměru 50:1. „Trochu se na nás ostatní zlobili, že jsme je mohli pošetřit, ale učte kluky od mládí, aby dělali úmyslné chyby a nehráli na plno, to by nebylo fér,“ míní Petr Roubíček.

Ve druhém zápase porazili mladí Češi Litvu 13:3 a ve třetím pokořili Rumunsko 14:0. „Již před posledním zápasem padla sázka, ve které se kluci s trenérem vsadili, že ve skupině nasbírají více jak sto bodů. To nakonec dokázali, když v posledním zápase porazili Rakousko 25:3 a skupiny vyhráli poměrem 102:7. Trenér tak všem musel koupit zmrzlinu, ještě že v Bulharsku je levná,“ usmíval se tatínek mistra Evropy.

Nejtěžším zápasem bylo pro české borce semifinále

V něm se utkali s domácími nadějemi. „Bulhaři nám nechtěli dát nic zadarmo, ale nakonec to kluci zvládli a vyhráli 6:3,“ oddechl si při vzpomínce na důležitý zápas Petr Roubíček.

Ve finále Češi narazili na odvěkého rivala z Ruska, kterého nakonec porazili 13:6. „Bylo to utkání, které mělo nejvyšší parametry hráčů této věkové kategorie v Evropě,“ pochválil zápas Roubíček otec. Diváckou kulisu vytvářeli hráčům zejména rodiče z řad obou táborů. „Překřikovali jsme se s Rusy, místní sice přišli, ale moc jich nebylo,“ pravil tatínek.

Po zisku zlata následovala velká radost a kluci za titul získali pouze skleněný pohár. „Zlaté medaile nám nedali,“ sdělil poněkud smutně mladý mistr. „Už jsou na cestě, nechali jsme je udělat, protože si myslíme, že kluci je mají dostat, pohár bude někde na svazu, toho si kluci neužijí. I členové mezinárodního výboru říkali, že to je malinké fó pá,“ zmínil pochybení pořadatelů Petr Roubíček.