Plzeňský Aleš Razým ve službách liberecké Dukly a Helena Erbenová z SKP Jablonex se stali mistry České republiky ve sprintu. O zisku titulu rozhodli v neděli na náročné trati v lyžařském areálu jabloneckých Břízek. Domácí šampionát byl součástí mistrovství Slovenska, byl zařazen do mezinárodního závodu FIS i na listinu domácího poháru. V Břízkách se kromě nedělního sprintu jel v sobotu Ski duatlon, pořadatelem byl Ski klub Jablonec.

Pohár ovládly domácí běžkyně

Na dobře upraveném 2,5 km dlouhém okruhu se uskutečnil 3. závod Českého poháru s mezinárodní účastí a FIS závod Slavic CUP. Konkurence byla velice silná, neboť se na start postavili borci z České republiky, Polska a Slovenska. V ženské části kralovala jablonecká děvčata a v této kategorii zvítězila a pěkných 86,95 FIS bodů opravňujících ke startu ve světových pohárech si vybojovala Klára Moravcová ze Ski klubu Jablonec. Na bronzové příčce skončila Eva Nývltová, členka SKP Jablonex. Také juniorský titul získala členka Ski klubu Jablonec Bohdana Augustinová.

V mužské kategorii kraloval člen Dukly Liberec Milan Šperl. „Závod byl velice náročný, trať měla výrazné převýšení, ale mně se jelo dobře, i když stopa byla na klasiku mělká. Atmosféra závodu byla báječná a byly to pěkné závody,“ řekl v sobotu v cíli vítěz – reprezentant Milan Šperl.

Ženy absolvovaly trať dvakrát pět kilometrů – první pětku klasicky a po přezutí v boxech druhou volně. Muži jeli 2x 10 km na dvou a půl kilometrovém okruhu a trať tak byla stále plná závodníků a diváci se měli na co dívat. Zajímavostí závodu byl start slovenské reprezentantky Barbory Suchánkové. „Její otec hájil v lyžařské stopě barvy Ski klubu Elitex Jablonec,“ zmínil pikantérii ředitel závodu Petr Skalický.

 

Erbenová a Razým mistry

V neděli bylo na pořadu mistrovství České republiky ve sprintu, ve kterém kralovali plzeňský Aleš Razým a jablonecká Helena Erbenová. Závod začal rozběhy na sprintérské trati a podle dosažených časů byli závodníci rozděleni do čtvrtfinálových skupin. Z nich pak postupovali do vyřazovacích bojů.

Helena Erbenová, která skončila v kvalifikaci třetí, finálový závod suverénně vyhrála a v cíli měla ze zisku zlaté medaile velkou radost. „Jsem velmi spokojená. Naposledy jsem na této trati sváděla boje jako juniorka s Kamilou Rajdlovou. Trať v Jablonci je těžká, ale má tu výhodu, že se dá téměř všude předjíždět, takže sprint zde není náhoda. Hold musím složit pořadatelům, protože sněhu je málo, a přesto tratě perfektně připravili,“ konstatovala v cíli šťastná vítězka. Druhá skončila Soňa Tolarová (Ski klub Jablonec) třetí Eva Skalníková (Nové Město n. M.)

V kategorii mužů vyhrál suverénním způsobem Aleš Razým (Dukla Liberec), který po doběhnutí do cíle sdělil: „Je to velmi náročná trať, a až do sjezdové zatáčky si člověk musí hlídat pozici. Kdyby se zde jel svěťák, tak by občas někoho poslali do lesa. Náročná trať dokonale prověří síly, výhodou je, že se zde dá předjíždět, což je pro sprint moc důležité.“ Druhý a mistrem Slovenska se stal Michal Malák. Třetí v cíli Jan Rykr (Dukla Liberec) získal stříbro v hodnocení Mistrovství ČR.