„Makula nemá problém psychicky se vyrovnat s podobnými situacemi. U ní jde o to, aby sbírala další a další zkušenosti a aby se naučila za každé situace předvést správnou techniku. K tomu potřebujete zkušenosti. Můžete to vidět na Tiril Eckhoffové. Ta nebyla dlouho schopná střílet tak dobře, jak střílí teď. Bylo to u ní nahoru a dolů, ale poslední dvě sezóny je stabilní. A to jsou ty zkušenosti,“ myslí si trenér žen Egil Gjelland.

Davidová získala pro český biatlon teprve čtvrté individuální zlato z mistrovství světa v historii. Navíc se jí to povedlo v pouhých 24 letech, tedy o dva roky dřív než Kateřině Holubcové Jakešové a o tři roky dřív než Gabriele Koukalové. Roman Dostál se mistrovského titulu dočkal na sklonku své kariéry ve 34 letech.

„Pokud budu hodnotit biatlon jako celek, tak máme medaili z mistrovství světa a to je úspěch. Na druhou stranu musíme být nohama na zemi a hodnotit i vystoupení jednotlivců. U některých jde o výrazné zklamání a máme na čem pracovat,“ zhodnotil letošní mistrovství světa z pozice sportovního ředitele Ondřej Rybář.

Markéta Davidová na MS
Rodačka z Janova vybojovala zlato. Jak na ni vzpomínají profesoři ze školy?

Trenér Egil Gjelland k MS řekl: „Zabývám se tím, jak změnit ostatní, aby se přiblížily mistryni světa. Nemůžeme to změnit teď a tady, bude to dlouhodobá práce. Musíme přijít na to, co bylo špatně a zlepšit to do zbytku sezóny a do dalších let.“

A ještě pár čísel. Český biatlon má po letošním mistrovství světa ve sbírce 6 zlatých, 7 stříbrných a 12 bronzových medaili. Celkově tedy 25 cenných kovů ze světových šampionátů. Zlato Davidové na Pokljuce stačilo k pátému místu v hodnocení zemí.